ԵՄ-ն խորհուրդ է տալիս Վրաստանին բանակցել Աբխազիայի և Հ.Օսիայի հետ
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գլխավոր հանձնակատար Քեթրին Էշթոնը, ով այսօր ժամանում է Թբիլիսի, խորհուրդ է տվել Վրաստանին վերսկսել Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի բնակչության հետ երխոսությունը: Այս մասին հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նշել է, որ ԵՄ-ն շարունակում է ընդգրկված մնալ հակամատությունների հանգուցալուծման հարցում և Եվրամիության մոնիթորինգային առաքելությունը կայունության ապահովման համար կարևոր գործոն է:
Էշթոնը ևս մեկ անգամ հայտարարել է, որ Եվրամիությունը սատարում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը` «ողջունելով հանրապետության իշխանությունների դիրքորոշումը` խաղաղ, դիվանագիտական կերպով կարգավորել հիմնահարցերը»:
Ինտերֆաքսի փոխանցմամբ` այսօր Բաթումիում Քեթրին Էշթոնը կբացի Վրաստան-ԵՄ ասսոցիացված անդամակցությանը նվիրված բանակցությունները: Վրաստանի և ԵՄ-ի միջև ասսոցիացված անդամակցության ապագա համաձայնագիրը կփոխարինի գործող «Համագործակցության և գործընկերության մասին» գործող համաձայնագիրը, ինչը նախատեսում է համագործակցության առաջնային ուղղություններով հարաբերությունների առավել խորացում:

EU advises Georgia to negotiate with Abkhazia and South Ossetia
High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton, who is arriving in Tbilisi today, advised Georgia to resume dialogue with Abkhazia’s and South Ossetia’s population, RIA Novosti reported.
She mentioned that EU stays involved in conflicts resolution, and European Union monitoring mission is an important factor for ensuring stability.
Ashton reiterated that the European Union supports Georgia’s territorial integrity “welcoming the position of the authorities to resolve the problems peacefully and diplomatically.”
According to Interfax, Ashton will launch negotiations on Georgia’s associated membership to EU in Batumi. A future agreement on Georgia’s associated membership to EU will replace the current agreement On Cooperation and Partnership, which envisages further expansion of cooperation in primary directions.