Ղազախստանը 10 մլն դոլարի չափով կօգնի Ղրղզստանին
Ղազախստանը անկարգությունների հետևանքով տուժած Ղրղզստանին 10 մլն դոլարի չափով շինանյութ և էլեկտրակայանների համար վառելանյութ կտրամադրի: Այդ մասին հայտարարել է Ղազախստանի առաջնորդ Նուրսուլթան Նազարբաևը` բացելով ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը:
Համաձայն Նազարբաևի` Ղրղզստանին ֆինանսական օգնություն տրամադրելու նպատակով նախանշված են երկու խորհրդաժողովներ. հուլիսին` Բիշքեկում և օգոստոսին` Ալմաթիում:
Ղազախստանի նախագահը նշել է, որ Ղրղզստանի բյուջեի ընդհանուր դեֆիցիտը և վնասված ենթակառուցվածքների վերականգնման համար անհրաժեշտ գումարը կազմում են շուրջ 1 մլրդ դոլար:

Kazakhstan to provide 10m dollars aid to Kyrgyzstan
Kazakhstan is set to provide building materials and fuel for power stations amounting to 10m dollars to Kyrgyzstan that suffered from disorders. Kazakh President Nursultan Nazarbayev declared this opening the informal meeting of OSCE Foreign Ministers.
According to Nazarbayev, two conferences are set to be held for the purpose of providing financial assistance to Kyrgyzstan – in July in Bishkek and in August in Almaty.
Kazakh President noted that Kyrgyzstan’s budget deficit and funds needed to restore the damaged infrastructures amount to over USD 1 bn.