Ղազախստանը 10 մլն դոլարի չափով կօգնի Ղրղզստանին
Ղազախստանը անկարգությունների հետևանքով տուժած Ղրղզստանին 10 մլն դոլարի չափով շինանյութ և էլեկտրակայանների համար վառելանյութ կտրամադրի: Այդ մասին հայտարարել է Ղազախստանի առաջնորդ Նուրսուլթան Նազարբաևը` բացելով ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը:
Համաձայն Նազարբաևի` Ղրղզստանին ֆինանսական օգնություն տրամադրելու նպատակով նախանշված են երկու խորհրդաժողովներ. հուլիսին` Բիշքեկում և օգոստոսին` Ալմաթիում:
Ղազախստանի նախագահը նշել է, որ Ղրղզստանի բյուջեի ընդհանուր դեֆիցիտը և վնասված ենթակառուցվածքների վերականգնման համար անհրաժեշտ գումարը կազմում են շուրջ 1 մլրդ դոլար:

Казахстан поможет Киргизии стройматериалами и топливом
Казахстан окажет Киргизии, пострадавшей от беспорядков, помощь стройматериалами и топливом для электростанций в размере $10 млн, сообщил казахстанский лидер Нурсултан Назарбаев, открывая неформальную встречу глав МИД стран ОБСЕ.
По его словам, для оказания финансовой помощи Киргизии намечено проведение двух международных конференций – в июле в Бишкеке и в августе – в Алма-Ате, сообщает Газета.ру.
Как сказал Назарбаев, общий дефицит бюджета Киргизии, нехватка средств на восстановление разрушенной инфраструктуры оцениваются примерно в $1 млрд.