Հայաստանի և Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեները կհամագործակցեն
Այսօր ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Ժուկովը Երևանում քննարկեցին կենսաթոշակային, սոցիալական, կրթական համակարգի բարեփոխումները, ինչպես նաև անդրադարձան Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև սպորտային ոլորտում համագործակցության հնարավորություններին:
Քննարկվող հարցերից էր նաև Սոչիում օլիմպիական շինարարությունը:
ՌԴ փոխվարչապետը նշեց, որ իր այցի նպատակներից է երկու երկրների Օլիմպիական կոմիտեների միջև սերտ կապերի ստեղծումը:
«Ծաղկաձորի սպորտային բազան բավականին մեծ պահանջարկ ունի, և ռուսաստանյան մարզիկները հաճույքով են այստեղ մարզվում: Այս բազան կարող է ԱՊՀ երկրների մարզիկների համար կենտրոն դառնալ», - նշել է Ալեքսանդր Ժուկովը` ընդգծելով համագործակցության համար առկա հնարավորությունները:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ ՀՀ վարչապետի հետ քննարկվել է նոր սպորտային բազայի ստեղծման հարցը` Սևանի ավազանում:
Բանակցությունների արդյունքում Հայաստանի Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկի Ծառուկյանը և ՌԴ Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Ժուկովը Համագործակցության համաձայնագիր ստորագրեցին:

Olympic Committees of Armenia and Russia set to cooperate
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan and Russian Deputy Prime Minister Alexander Zhukov discussed pension, social, educational reforms today in Yerevan as well as touched upon abilities of cooperation between Armenia and Russia in the sphere of sport.
Olympic construction in Sochi was also discussed.
The Deputy Prime Minister said that establishment of close ties between the two countries’ Olympic Committees is among his visit’s goals.
Mr. Zhukov said that the issue of establishment of a new sport base in Sevan basin was also discussed with the Armenian Prime Minister.
A Cooperation Agreement was signed between National Olympic Committee of Armenia president Gagik Tsarukyan and Russian Olympic Committee president Alexander Zhukov during the visit.