ԱՄՆ պետքարտուղարը կայցելի Հարավային Կորեա, Վիետնամ և Աֆղանստան
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը այսօրվանից մինչև հուլիսի 23-ն կայցելի Հարավային Կորեա, Վիետնամ և Աֆղանստան: Ինչպես հաղորդում է Ռիա Նովոստի-ին, այս մասին ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Սեուլում Հ. Քլինթոնը և ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Գեյթսը հանդիպելու են իրենց հարավկորեական գործընկերների հետ` «2+2» ձևաչափում նշելու Կորեական պատերազմի 60-ամյակը: Նրանք նաև հանդիպելու են Կորեայի նախագահ Լի Մեն Բակի հետ»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Վիետնամում Քլինթոնը հանդիպելու է բարձաստիճան քաղաքական գործիչների հետ և քննարկելու է տարածաշրջանի համար կարևորություն ունեցող հարցեր: Ինչպես նաև ԱՄՆ պետքարտուղարը մասնակցելու է ԱՄՆ-ի և Վիետնամի համագործակցության 15-ամյակին նվիրված ճաշկերույթին:
«Բացի այդ, պետքարտուղարը կգլխավորի Հանոյում անցկացվելիք Հարավ-Արևելյան Ասիայի երկրների ասոցիացիայի 17-րդ տարածաշրջանային ֆորումի ամերիկյան պատվիրակությունը»,- նշված է փաստաթղթում:

Хиллари Клинтон посетит Южную Корею, Вьетнам и Афганистан
Госсекретарь США Хиллари Клинтон с 19 по 23 июля посетит Республику Корея, Вьетнам и Афганистан, говорится в переданном в агентство РИА Новости сообщении госдепартамента США.
"В Сеуле госсекретарь Клинтон и министр обороны Роберт Гейтс встретятся со своими южнокорейскими коллегами... для встречи в формате "2+2" в ознаменование 60-летия Корейской войны. Госсекретарь Клинтон и министр Гейтс также встретятся с президентом Ли Мен Баком", - указывается в документе.
Во Вьетнаме Клинтон обсудит с высокопоставленными чиновниками ключевые региональные вопросы и проблемы двусторонних отношений, а также будет присутствовать на обеде в честь 15-летия двусторонних отношений США и Вьетнама.
"Также госсекретарь возглавит американскую делегацию на 17-ом региональном форуме Ассоциации стран Юго-Восточной Азии, который пройдет в Ханое", - отмечается в документе.