Հարավային Ամերիկայում ցրտից 175 մարդ է մահացել
Հարավային Ամերիկայի մի շարք երկրներում առնվազն 175 մարդ է մահացել անբնական ցրտի հետևանքով: Այս մասին տեղեկացնում է DPA գործակալությունը:
Առավել բարդ իրավիճակ է Պերուի հարավում, որտեղ ջերմաստիճանը Անդի բարձրադիր գոտիներում իջել է միչև 23 աստիճան ցուրտ: Այս երկրում մեկ շաբաթվա ընթացքում ցրտահարությունից և մրսածությունից մահացել է 112 մարդ:
Արգենտինայում ցրտի հետևանքով գրանցվել է 16 մահվան դեպք, 11 հոգի թունավորել է գազից` փորձելով տաքանալ անսարք վառարանների միջոցով: Նշենք նաև, որ 18 մարդ ցրտից մահացել է Բոլիվիայում, 9 մարդ` Բրազիլիայի հարավային շրջաններում:
Բոլիվիայի և Պերուի դպրոցները փակ են մինչև շաբաթվա վերջ: Խոշոր քաղաքներում ստեղծվել են ապաստարաններ` անօթևանների համար: Ինչպես տեղեկացնում է գործակալությունը, ամենից շատ կտուժեն սոցիալապես անապահով մարդիկ, քանի որ նրանք ապրում են չջեռուցվող տներում և հաճախ չեն կարողանում օգտվել որակյալ մասնագիտական բժշկական օգնությունից:

Cold spell kills at least 175 people in South America
At least 175 people have died in the coldest winter in South America in recent years, The Hindu agency reported citing DPA.
The cold was worst in southern Peru, where temperatures in higher altitudes of the Andes dropped to minus 23 degrees Celsius.
In Argentina, 16 people froze to death and 11 died of carbon monoxide poisoning due to faulty heaters. It measured the coldest temperatures in 10 years In Bolivia, 18 people died, in Paraguay five and two each in Chile and Uruguay. Nine people died in southern Brazil.
Officials said Monday that since the beginning of last week 112 people died of hypothermia and flu.
The poorest population groups are worst affected by the cold spell with their homes poorly equipped to deal with the cold and lack of access to health care.