Հարավային Ամերիկայում ցրտից 175 մարդ է մահացել
Հարավային Ամերիկայի մի շարք երկրներում առնվազն 175 մարդ է մահացել անբնական ցրտի հետևանքով: Այս մասին տեղեկացնում է DPA գործակալությունը:
Առավել բարդ իրավիճակ է Պերուի հարավում, որտեղ ջերմաստիճանը Անդի բարձրադիր գոտիներում իջել է միչև 23 աստիճան ցուրտ: Այս երկրում մեկ շաբաթվա ընթացքում ցրտահարությունից և մրսածությունից մահացել է 112 մարդ:
Արգենտինայում ցրտի հետևանքով գրանցվել է 16 մահվան դեպք, 11 հոգի թունավորել է գազից` փորձելով տաքանալ անսարք վառարանների միջոցով: Նշենք նաև, որ 18 մարդ ցրտից մահացել է Բոլիվիայում, 9 մարդ` Բրազիլիայի հարավային շրջաններում:
Բոլիվիայի և Պերուի դպրոցները փակ են մինչև շաբաթվա վերջ: Խոշոր քաղաքներում ստեղծվել են ապաստարաններ` անօթևանների համար: Ինչպես տեղեկացնում է գործակալությունը, ամենից շատ կտուժեն սոցիալապես անապահով մարդիկ, քանի որ նրանք ապրում են չջեռուցվող տներում և հաճախ չեն կարողանում օգտվել որակյալ մասնագիտական բժշկական օգնությունից:

В Южной Америке от холода погибли 175 человек
По меньшей мере 175 человек погибли в результате аномально холодной погоды, установившейся в ряде стран Южной Америки, сообщает 20 июля агентство DPA.
Наиболее тяжелое положение сложилось на юге Перу, где температура в высокогорных районах Анд опускается до минус 23 градусов. В этой стране за неделю от переохлаждения и простудных заболеваний погибли 112 человек.
В Аргентине замерзли до смерти 16 человек, и еще 11 отравились угарным газом, пытаясь согреться с помощью неисправных печей. 18 человек умерли от холода в Боливии, девять на юге Бразилии, пятеро в Парагвае и по двое в Чили и Уругвае.
Школы в Боливии и Перу закрыты по меньшей мере до конца недели. В крупных городах экстренно создаются приюты для бездомных. Тяжелее всего приходится малообеспеченным людям, отмечает агентство, так как они живут в неотапливаемых домах и часто не имеют доступа к квалифицированной медпомощи.