Արթուր Ալեքսանյանը` աշխարհի չեմպիոն
Բուդապեշտում հուլիսի 21-ին ավարտվեց հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը: Հայաստանի պատվիրակներից սպասելիքները գերազանցեց Արթուր Ալեքսանյանը (84 կգ, Գյումրի): Նա հաջորդաբար տպավորիչ հաղթանակներ տարավ ավստրիացի Քևին Ֆրանկի (12:0), շվեդ Յոհան Տոբիաս Կվարնմարկի` (8:2), ռուսաստանցի Մահմուդ Բաշիևի (երեք մրցակեսում`8:1, 0:1, 2:0), ուկրաինացի Ժան Բելենյուկի (3:0) նկատմամբ, իսկ եզրափակչում ժամանակից շուտ հաշիվները մաքրեց հարավկորեացի Սե Յոլ Լինի հետ, գրավեց առաջին տեղը և պարգևատրվեց չեմպիոնի ոսկե մեդալով: Նորընծա չեմպիոնն անցյալի նշանավոր վարպետ, Գյումրիի մարզադպրոցի տնօրեն Գևորգ Ալեքսանյանի որդին է, աչքի է ընկնում աշխատասիրությամբ և համեստությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ի մամուլի ծառայությունը:
Այսպիսով` ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Արմեն Բաբալարյանի գլխավորած հավաքականը հայրենիք կվերադառնա մեկական ոսկե և բրոնզե մեդալով:
Հուլիսի 23-ին Բուդապեշտի մարզապալատի մրցագորգերը կտրամադրվեն աշխարհի երիտասարդական առաջնության մասնակից ազատ ոճի ըմբիշներին: Հայաստանի հինգ մարզիկներին միջոցառմանը նախապատրաստել է և մրցավայր է ուղեկցել Ավետիք Վարդանյանը:

The World Youth Greco-Roman Wrestling Championship ended in Budapest on July 21, bringing a signal victory to Armenia’s Artur Aleksanian.
Artur Aleksanian (in the 84 kg) won over Austrian Kevin Frank (12:0), Swede Johan Tobias Kvarnmark (8:2), Russian Makhmoud Bashiev (8:1, 0:1, 2:0), and Ukrainian Jean Belenyuk (3:0). In the final round Aleksanian overcame a fighter from South Korea.
Thus, the Armenian national team headed by Director of the Sport College, Gevorg Aleksanian, returned home with one gold and one bronze medals. The bronze was taken by Aleksan Mikaelian (in the 60 kg).
On July 23, Budapest will host the world championship of freestyle wrestling. Five athletes from Armenia are prepared for champs by Coach Avetik Vardanian.