Արթուր Ալեքսանյանը` աշխարհի չեմպիոն
Բուդապեշտում հուլիսի 21-ին ավարտվեց հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը: Հայաստանի պատվիրակներից սպասելիքները գերազանցեց Արթուր Ալեքսանյանը (84 կգ, Գյումրի): Նա հաջորդաբար տպավորիչ հաղթանակներ տարավ ավստրիացի Քևին Ֆրանկի (12:0), շվեդ Յոհան Տոբիաս Կվարնմարկի` (8:2), ռուսաստանցի Մահմուդ Բաշիևի (երեք մրցակեսում`8:1, 0:1, 2:0), ուկրաինացի Ժան Բելենյուկի (3:0) նկատմամբ, իսկ եզրափակչում ժամանակից շուտ հաշիվները մաքրեց հարավկորեացի Սե Յոլ Լինի հետ, գրավեց առաջին տեղը և պարգևատրվեց չեմպիոնի ոսկե մեդալով: Նորընծա չեմպիոնն անցյալի նշանավոր վարպետ, Գյումրիի մարզադպրոցի տնօրեն Գևորգ Ալեքսանյանի որդին է, աչքի է ընկնում աշխատասիրությամբ և համեստությամբ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ի մամուլի ծառայությունը:
Այսպիսով` ՀՀ վաստակավոր մարզիչ Արմեն Բաբալարյանի գլխավորած հավաքականը հայրենիք կվերադառնա մեկական ոսկե և բրոնզե մեդալով:
Հուլիսի 23-ին Բուդապեշտի մարզապալատի մրցագորգերը կտրամադրվեն աշխարհի երիտասարդական առաջնության մասնակից ազատ ոճի ըմբիշներին: Հայաստանի հինգ մարզիկներին միջոցառմանը նախապատրաստել է և մրցավայր է ուղեկցել Ավետիք Վարդանյանը:

Артур Алексанян завоевал золотую медаль в Будапеште
В Будапеште 21 июля завершился молодежном чемпионат мира по греко-римской борьбе. Представитель Армении Артур Алексанян превзошел все ожидания, завоевав в весовой категории 84 кг золотую медаль. Он одержал уверенные победы над австрийцем Кевином Франком (12:0), шведом Йоханом Тобиасом Кварнмарком (8:2), россиянином Махмудом Башиевым (8:1, 0:1, 2:0) и украинцем Жаном Беленюком (3:0). В финале армянский борец нанес поражение до окончания основного времени представителю Южной Кореи Се Йол Лину.
Таким образом, возглавляемая знаменитым тренером, директором спортивной школы Гюмри Геворком Алексаняном сборная Армении, вернулась на родину с одной золотой и одной бронзовой медалью. Бронзовую медаль в весовой категории 60 кг завоевал Алексан Микаелян.
23-го июля на молодежном чемпионат мира в Будапеште выйдут на ринг борцы в вольном стиле. Пятерых борцов сборной Армении к соревнованиям в вольном стиле готовил тренер Аветик Варданян.