Կոսովոյի հարցով Հաագայի դատարանն այսօր որոշում կկայացնի
Հաագայի միջազգային դատարանն այսօր կորոշի` օրինակա՞ն էր արդյոք 2008 թ. Կոսովոյի հռչակած անկախությունը։ Դատական նիստին մասնակցելու են 40 երկրների ներկայացուցիչներ, սակայն անկախության օրինականության վերաբերյալ որոշման կայացումը կախված կլինի 15 երկրների դատավորներից: Այս մասին գրում է ՌԲԿ-ն:
Նշենք, որ որոշման կայացման գործընթացում ներգրավված երկրներից 9-ը արդեն ճանաչել են Կոսովոյի անկախությունը, 6-ը` հրաժարվել: Այսպես` Կոսովոն` որպես անկախ պետություն, ճանաչել են Ճապոնիան, Սիերա Լեոնեն, Հորդանանը, ԱՄՆ-ը, Գերմանիան, Ֆրանսիան, Նոր Զելանդիան, Մեծ Բրիտանիան և Սոմալին: Հրաժարվել են` Ռուսաստանը, Սլովակիան, Չինաստանը, Մարոկկոն և Բրազիլիան:
Հարկ է նշել, որ դատարանի որոշումն օրենքի պարտադիր ուժ չունի, սակայն ենթադրվում է, որ այն կարող է նախադեպային լինել այլ պետությունների համար, որոնք դեռ չունեն դե յուրե ճանաչում:
Այսպես, բրիտանական Guardian-ը նշում է, որ եթե դատարանը օրինական ճանաչի Կոսովոյի անկախությունը, նմանատիպ պահանջ կարող են ներկայացնել Լեռնային Ղարաբաղը, Հյուսիսային Կիպրոսը, Հարավային Օսիան, Աբխազիան և Մերձդնեստրը։
Հիշեցնենք, Կոսովոն հռչակել է իր անկախությունը 2008 թ-ի փետրվարի 17-ին: Մինչև հիմա 69 երկիր ճանաչել է Կոսովոյի անկախությունը։

Hague Court to pronounce judgement on Kosovo issue today
The International Court of Justice in The Hague will pronounce a judgement today on legality of Kosovo independence proclaimed in 2008. Representatives of 40 countries will attend the court sitting but the resolution on legality of independence will depend on 15 countries’ judges, RBK reported.
Nine of the countries involved in the process have already recognized Kosovo independence, six rejected it. Thus, Kosovo independence was recognized by Japan, Sierra Leone, Jordan, United States, Germany, France, New Zealand, Great Britain, and Somali. Russia, Slovakia, China, Morocco, and Brazil rejected it.
The judgement has no compulsory legal force but it is supposed to be precedent for other states not recognized de jure.
Thus, according to The Guardian, if the court recognizes Kosovo independence as legal, Nagorno Karabakh, Northern Cyprus, South Ossetia, and Transnistria can also make a similar demand.
Note that Kosovo independence was proclaimed on February 17, 2008. 69 countries have recognized it so far.