«ՆԱՏՕ-ն թույլ չի տա ծայրահեղականներին տապալել Աֆղանստանը»
ՆԱՏՕ-ն երբեք թույլ չի տա ծայրահեղականների տապալել Աֆղանստանի կառավարությունը: Այս մասին, ըստ «Իտառ-Տասս» գործակալության, տեսաուղերձ է հղել այս օրերին Քաբուլում գտնվող ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը: Նա մասնավորապես ասել է, որ ՆԱՏՕ-ն չի լքի Աֆղանստանն իր առաքելության ժամկետի ավարտից հետո և կշարունակի աֆղան ժողովրդին աջակցություն ցուցաբերել, մինչև որ վերջնականապես համոզված չլինի, որ տեղական իշխանություններն ի վիճակի են ինքնուրույն ղեկավարել երկիրը:
«Այստեղ` շուկայում, ես բազմաթիվ մարդկանց հանդիպեցի և հարցրեցի նրանց, թե որն է նրանց ամենամեծ երազանքը: Նրանք միաբերան պատասխանեցին` «մենք խաղաղություն, անվտանգություն և կայունություն ենք ուզում»: Հենց այդ պատճառով էլ ՆԱՏՕ-ն այսօր Աֆղանստանում է: Մենք երբեք թույլ չենք տա, որպեսզի «Թալիբանն» իր համար այստեղ ապահով օրրան ստեղծի: Մենք երբեք չենք զոհաբերի մարդու հիմնարար իրավունքները` այդ թվում` կանանց»,- մանրամասնել է Ռասմուսենը:
Հիշեցնենք, որ Քաբուլում օրեր առաջ ավարտված Աֆղանստանի հարցերով միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ երկրի նախագահ Համիդ Կարզայը հայտարարել էր, թե արդեն 2014 թ-ին ազգային ծրագրերի իրականացման և անվտանգության ապահովման ողջ պատասխանատվությունը կարող է փոխանցվել աֆղանական կողմին:

NATO: We will never let overthrow the government of Afghanistan
“Dear Friends, speaking to Afghans on the street leaves no doubt about their priorities. Likewise, there is no doubt about the international community's long-term commitment to Afghanistan after today's conference in Kabul,” wrote NATO's Secretary General, Anders Fogh Rasmussen, in his blog.
“Yesterday I visited a market in Jalalabad, I met a lot of people. And I asked some of them what is your strongest wish, and they said: we wish peace, security and stability, and that’s exactly why we are here in Afghanistan,” Mr Rasmussen said in a video-message from the market in Jalalabad.
“We will never let overthrow the government of Afghanistan. We will never allow the Taliban to get a save haven in Afghanistan; we will never sacrifice the basic human rights including women’s rights. We are in Afghanistan to insure that Afghanistan will not again become a save heaven for international terrorists,” he said.