Ավստրալիան և Ճապոնիան ոչ միջուկային դաշինք են ստեղծում
Ավստրալիայի և Ճապոնիայի կառավարություններն աշխատում են նոր` ոչ ֆորմալ միջազգային կառույցի, ոչ միջուկային պետությունների դաշինքի ստեղծման ուղղությամբ, որը նպատակ ունի նպաստել միջազգային անվտանգության պահպանմանը: Այս մասին հաղորդում է «Իտառ-Տասս» գործակալությունը:
Նախատեսվում է, որ դաշինքի հիմնադիր հանդիպումը տեղի կունենա այս տարի սեպտեմբերին Նյու-Յորքում` ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի շրջանակներում:
Դաշինք կարող են հրավիրվել ևս 11 երկրներ, այդ թվում` Գերմանիան, Կանադան և Հարավային Կորեան: Կառույցի հետագա ընդլայնում դեռևս ծրագրված չէ: Կառույցի ստեղծման դեմ հանդես է գալիս Ճապոնիան, որտեղ կարծում են, թե կառույցի ընդլայնումը կզրկի քննարկվող հարցերը հստակությունից և կստիպի անընդհատ զիջումների գնալ:
Նախատեսվում է, որ Դաշինքը միասնական քաղաքականություն կմշակի տնտեսապես ազդեցիկ, սակայն միջուկային զենք չունեցող պետությունների համար, որը կմղի Իրանին և Հյուսիսային Կորեային հրաժարվել միջուկային ծրագրերից:
Դաշինքը կարող է նաև մղել Հնդկաստանին, Պակիստանին և Իսրայելին ստորագրել Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրի տակ:
Նոր դաշինքի նպատակներից մեկն էլ երաշխիքների ապահովումն է, որ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Չինաստանը, Միացյալ Նահանգները և Մեծ Բրիտանիան իրենց միջուկային զենքը կգործածեն միայն որպես զսպող ուժ և չեն կիրառի այն ոչ միջուկային պետությունների նկատմամբ:

Австралия и Япония создают альянс неядерных государств
Правительства Японии и Австралии работают над созданием альянса неядерных государств как нового неформального международного объединения, призванного играть существенную роль в решении проблем мировой безопасности.
Его учредительную встречу предполагается провести в сентябре в Нью-Йорке в рамках сессии Генеральной ассамблеи ООН.
В альянс могут быть приглашены еще 11 стран, включая Германию, Канаду и Южную Корею. Дальнейшее его расширение пока не предполагается. Против этого, в частности, выступает Япония, считающая, что увеличение числа членов лишит дискуссии в альянсе конкретности и будет вынуждать идти на постоянные компромиссы, передает ИТАР-ТАСС.
Среди целей нового объединения - выработка совместной политики экономически влиятельных, но неядерных стран, которая бы эффективно подталкивала Иран и КНДР к отказу от их ядерных программ.
Альянс может также работать над тем, чтобы побудить Индию, Пакистан и Израиль присоединиться к Договору о нераспространении ядерного оружия.
Новое объединение намерено также добиваться от Великобритании, Китая, России, США и Франции гарантий того, что их ядерное оружие будет использоваться только в качестве силы сдерживания и не станет применяться против неядерных государств.