Ադրբեջանը պատրաստվում է ընտրությունների. Ներիշխանական գզվռտոց
Նոյեմբերի 7-ին տեղի ունենալիք խորհրդարանական ընտրությունների շեմին Ադրբեջանում ներիշխանական լուրջ խմորումներ են սկսվել: Այդ մասին «Ազադլըգ»-ին հայտնել է ներիշխանական աղբյուրը:
Աղբյուրի տեղեկություններով, խորհրդարանում ավելի շատ ներկայացվածություն ձեռք բերելու համար տարվող պայքարում ներիշխանական խմբավորումները մտադիր չեն զիջումների գնալ միմյանց հանդեպ: Այդ պատճառով, կառավարող «Ենի Ազերբայջան» կուսակցությունը մինչ այժմ չի կարողացել ճշգրտել իր թեկնածուների ցանկը: «Կառավարող կուսակցության ներսում դրությունը շատ լարված է:
Ընտրարշավները և քարոզչությունը ֆինանսավորող օլիգարխները պահանջում են հաշվի առնել իրենց շահերը: Եթե օլիգարխների շահերն անտեսվեն, խորհրդարանական ընտրություններում դիմակայությունն անխուսափելի կդառնա և կվերածվի բաց հակամարտության: Ներիշխանական խմբավորումները միմյանց դեմ կոմպրոմատային պատերազմ կսկսեն»,- եզրահանգել է աղբյուրը:
Ադրբեջանական մամուլում արդեն սկսել են օլիգարխ պաշտոնյաների դեմ հրապարակումներ տպվել: Օրինակ, օրերս «Ազերբայջան» թերթը տրանսպորտի նախարար Զիյա Մամեդովին քննադատող հոդված է հրապարակել, որտեղ խոսել է մայրաքաղաքում տրանսպորտի բնագավառում տիրող քաոսի մասին և մեղադրել նրան` սոցիալական պայթյունի համար հող պատրաստելու մեջ: «Զիյա Մամեդովը խորհրդարանում ավելի շատ ներկայացվածություն ձեռք բերելու համար պայքարող պաշտոնյաներից է և այդ պայքարում ամենաուժեղ հակառակորդ` Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհդիևի հետ նրա հարաբերությունները խիստ լարված են: Հնարավոր է` Մեհդիևը շանտաժի միջոցով ցանկանում է հետ պահել նրան հավակնություններից: Եթե դա տեղի չունենա, Ռամիզ Մեհդիևի վերահսկողության տակ գտնվող իշխանամետ ԶԼՄ-ներն ավելի լուրջ քննադատական հոդվածներ կհրապարակեն Զիյա Մամեդովի դեմ»,- գրում է «Ազադլըգը»:

Внутривластная грызня: Азербайджан готовится к выборам
Накануне ноябрьских парламентских выборов в Азербайджане началась настоящая внутривластная «грызня». Об этом сообщил газете «Азадлыг» источник в правительственных кругах.
Согласно источнику, в борьбе за большинство в парламенте внутривластные группировки не намерены идти на компромисс. По этой причине правящая партия «Ени Азербайджан» до сих пор не смогла уточнить список своих кандидатов.
«Положение внутри правящей партии очень напряженное. Олигархи, финансирующие предвыборные компании, требуют учета своих интересов. Если интересы олигархов будут игнорированы, противостояние в парламентских выборах станет неизбежным и перейдет в открытое столкновение. Внутривластные группировки начнут войну компроматов друг против друга», - констатировал источник.
В азербайджанской прессе уже начали публиковаться материалы против олигархов – должностных лиц. Например, на днях газета «Азербайджан» опубликовала критическую статью в адрес министра транспорта Зии Мамедова, в которой говорится о царящем в транспортной сфере столицы хаосе. Издание обвиняет Мамедова в подготовке почвы для социального взрыва.
«Зия Мамедов один из тех должностных лиц, кто борется за большую представленность в парламенте и у него сложились очень напряженные отношения с самым сильным противником в этой борьбе – главой аппарата президента Азербайджана Рамизом Мехтиевым. Возможно, Мехтиев хочет с помощью шантажа сдержать его амбиции. Если этого не произойдет, находящиеся под контролем Рамиза Мехтиева провластные СМИ начнут публиковать более серьезные статьи с критикой в адрес Зии Мамедова», - пишет «Азадлыг».