Էվո Մորալեսը լրագրողներին համեմատել է վուվուզելաների հետ
Բոլիվիայի նախագահ Էվո Մորալեսը իրեն նախագահական պալատի մոտ դիմավորած աղմկոտ լրագրողներին համեմատել է վուվուզելների հետ, որոնք մեծ աղմուկ բարձրացրեցին ՀԱՀ-ում անցկացված Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ժամանակ։Այս մասին հայտնում է «Ռիա նովոստի» գործակալությունը:
Նախագահի նստավայրի մոտ հավաքված լրագրողները, տեսնելով Էվո Մորալեսին, սկսել են գոռալ՝ ընդհատելով իրար և փորձելով գրավել նախագահի ուշադրությունը։
«Սրանք արդեն ֆերմայի ճուտիկներ չեն, սրանք արդեն հարավաֆրիկյան վուվուզելաներ են»,- ավտոմեքենա նստելիս` ասել է Մորալեսը։

Bolivian President Evo Morales has compared the noisy reporters who were meeting him at the presidential palace, to the South African musical instrument vuvuzela, which raised the devil during the FIFA World Cup 2010.
Reporters were waiting for Bolivian leader near the entrance to the presidential palace. When they saw him they started shouting loudly, interrupting one another and trying to catch Evo Morales’ eye.
“These are not the farm chicken anymore; these are the South African vuvuzelas,” said Morales getting into the car.
It’s worth mentioning that before Morales described local media as “the farm chicken” and “the paparazzi.”