Բեռնար Քուշներ. Կոսովոյի անկախությունն անդառնալի փաստ է
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Բեռնար Քուշները Միջազգային դատարանի որոշումը` Կոսովոյի անկախության հետ կապված իրավական վեճերի վերջաբանն է համարում: Այդ մասին, ըստ «ՌԻԱ-նովոստի» գործակալության, ասվում է Քուշների հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ Ֆրանսիան ներքաշված էր դատական գործընթացում` Կոսովոյի կողմից:
«Կոսովոյի անկախությունն անդառնալի փաստ է: Միջազգային դատարանի եզրակացությունը կարևոր փուլ է` Կոսովոյի անկախության հետ կապված իրավական վեճերն ավարտին հասցնելու համար, ինչը թույլ կտա կողմերին զբաղվել այլ, չլուծված հարցերով»,- հայտարարել է ֆրանսիացի նախարարը:
«Մենք կոչ ենք անում բոլոր երկրներին, ովքեր սպասում էին այս եզրակացությանը, այլևս չտատանվել և ճանաչել Կոսովոյի անկախությունը»,- հավելել է Քուշները:
Հիշեցնենք, որ Կոսովոն անկախություն է հռչակել 2008-ի փետրվարի 17-ին, որը ճանաչել է ՄԱԿ-ի 192 անդամ երկրներից 69-ը: Կոսովոյի անկախությունը հրաժարվել են ճանաչել Սերբիան, Չինաստանը, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը:

Bernard Kouchner: Kosovo independence is irreversible
French Foreign Minister Bernard Kouchner considers the International Court of Justice advisory ruling as completion of the legal arguments on Kosovo independence, the statement issued by Kouchner mentioned, as reported by RIA Novosti.
“Kosovo independence is irreversible. The International Court ruling is an important stage completing the legal argument on the issue to permit all sides to attend to resolution of other unsolved issues,” the Minister declared.
“We call all countries waiting for the ruling not to hesitate to recognize Kosovo independence,” Kouchner added.