Ր. Հովհաննիսյան. Մենք քաղաքականություն խաղացինք
Հայասատանի վարած ճիշտ քաղաքականության դեպքում ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչման վրա իր դրական ազդեցությունը կարող է ունենալ Հաագայի դատարանի որոշումը` Կոսովոյի վերաբերյալ։ Այսօր նման դիրքորոշում հայտնեց լրագրողներին «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչման համար, ըստ Հովհաննիսյանի, դեռ ուշ չէ, և Հայաստանը պարտավոր է ճանաչել Արցախի անկախությունը.
«Այժմ հասանք նրան, որ միջազգային դատարանը խորհրդատվական դատավճիռ արձակեց։ ԼՂՀ հարցը մնաց ուշացած իրավիճակում։ Եվ սա մեր մեղքով է»,- ասաց Հովհաննիսյանը և ավելացրեց, որ Հայաստանը պարտավոր էր ԼՂՀ անկախությունը ճանաչել 1992-ին, «սակայն ուշացանք ու սխալվեցինք։ 1994-ին զինադադարի մասին եռակողմ փաստաթուղթ կնքելիս` անհրաժեշտ էր, որ Հայաստանն իրավական վերաբերմունք հայտներ ԼՂՀ նկատմամբ»։
Նա նշեց, որ նույնիսկ իր պաշտոնավարման ժամանակ կային պետություններ, որոնք պատրաստ էին լրջորեն դիտարկել ԼՂՀ ճանաչման հարցը, սակայն, ըստ Հովհաննիսյանի, կար այն իրողությունը, որ Հայաստանը դեռ չէր ճանաչել. «Մենք չունեցանք քաղաքական քաջություն: Եվ ակնհայտ էր, որ Արևմուտքը գնում էր Կոսովոյի ուղղությամբ, պարզ էր, որ Ռուսաստանը պետք է պատասխաներ: Մինսկի խմբի համանախագահներից ամեն մեկը ցույց տվեց, որ պատրաստ են ժողովուրդների ազգային ինքնորոշման սկզբունքը գերադասել մյուս սկզբունքներից` որպես արժեք, որպես գերակա չափորոշիչ»,- ընդգծեց կուսակցության ղեկավարը:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կարծում է, որ Կոսովոյի հռչակումից առաջ ԼՂՀ անկախության ճանաչման հարցը Հայաստանը պետք է լուծած լիներ` թեկուզ այն խորհրդարան մտցնելով. «Մենք քաղաքականություն խաղացինք: Մենք մանր բանակցային խորամանկություններ արեցինք: Արդյունքում` ոչինչ»:

Court’s ruling on Kosovo assists to Nagorno Karabakh
In case of correct policy, the decision by the International Court of Justice in the Hague that Kosovo's declaration of independence from Serbia did not violate international law, will positively influence the process of recognition and declaration of independence of Nagorno Karabakh, told media leader of Heritage Party, ex foreign minister of Armenia, Raffi Hovhannisian.
He said that Armenia should recognize Nagorno Karabakh’s independence first. “Armenia was to recognize the independence of Nagorno Karabakh still in 1992; however, this wasn’t done. We’ve made a mistake, we were late. In 1994, after reaching a trilateral agreement on cessation of hostilities, Armenia was to show a legal position over Nagorno Karabakh,” said politician.
He also pointed that during his ministerial years, there were countries which were ready seriously consider issue of recognition of NKR. He said that it was clear that the West is following Kosovo’s way, Russia should give an answer, OSCE MG Co-Chairs showed that they prefer right to self-determination than any other principles.
“The International Court of Justice showed it yesterday. But we played politics. And as a result – nothing,” he added.