«Այն, ինչից խոսում է Ադրբեջանը, հակասում է միջազգային իրավունքին»
Հաագայի միջազգային դատարանի որոշումը Կոսովոյի անկախությունը ճանաչելու մասին աննախադեպ էր: Այդ մասին «Հայլուր»-ի հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
«Աննախադեպ է նախ այն առումով, որ առաջին անգամ Միջազգային դատարանն անդրադարձել է երկու սկզբունքների` ժողովուրդների ինքնորոշման ու տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հարաբերակցությանը: Դատարանը կայացրել է ճիշտ այն որոշումը, որը բխում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությունից», -բացատրել է Քոչարյանն ու մանրամասնել, որ ազգերի ինքնորոշումը` ՄԱԿ-ի նպատակներից մեկն է, իսկ տարածքային ամբողջականությունը` ընդամենը սկզբունք այդ նպատակին հասնելու համար:
«Երբ կա ինքնորոշում, այդ պարագայում տարածքային ամբողջականությունը երկրորդական է, առաջնայինը հենց ազգերի ինքնորոշումն է: Այ սրա մասին է Հաագայի դատարանի որոշումը»,- մեկնաբանել է Շավարշ Քոչարյանը:
«Հայլուր»-ի եթերում նա մեջբերել է Հաագայի դատարանի նախագահի ելույթից մի հատված. «Միջազգային իրավունքը չի պարունակում արգելք անկախությունը հռչակելու համար»: Այնուհետև մեջբերել է դատարանում ԱՄՆ պաշտոնական ներկայացուցչի խոսքից. «Միջազգային իրավունքը ոչ արգելում է անկախության հռչակումը, ոչ էլ պահանջում է դրա համար թույլտվություն»:
«Սրանից հետո ակնհայտ է` այն ամենը, ինչի մասին խոսում է Ադրբեջանը, լիովին հակասում է միջազգային իրավունքին և երկրորդ` Միջազգային դատարանն, ըստ էության ասաց` երկու ալբանական պետություն կարող են անկախ լինել` Ալբանիան և Կոսովոն: Դրանից հետո ո՞ւր մնացին Ադրբեջանի ամենաբարձր պաշտոնյաների խոսքերը, թե հայերը չեն կարող երկու անգամ ինքնորոշվել, երկու պետություն ունենալ»,- եզրափակեց փոխարտգործնախարարը:
Հիշեցնենք` Հաագայի միջազգային դատարանը այսօր, հուլիսի 22–ին, որոշում է կայացրել Սերբիայից անջատվելու և միակողմանիորեն անկախություն հռչակելու մասին Կոսովոյի՝ 2008թ. փետրվարի որոշման վերաբերյալ: Ըստ այդ որոշման, Կոսովոն որևէ միջազգային օրենք չի խախտել անկախություն հռչակելով:

“Azerbaijan’s statements contradict international law”
Hague International Court judgement on recognition of Kosovo independence was unprecedented. Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharyan declared in his interview to “Haylur” news program.
“It is unprecedented first of all because the International Court addressed two principles – correlation of principles of self-determination of peoples and territorial integrity. The court judgement comes from UN Regulations,” Kocharyan explained adding that self-determination of peoples is one of the UN goals, while territorial integrity is merely a principle to achieve that goal.
“Under self -determination, territorial integrity is secondary, self-determination of peoples is primary. Hague Court judgement is just about it,” Shavarsh Kocharyan said.
He quoted a fragment from Hague Court President’s speech: “International law has no obstacle for proclamation of independence.” Then he quoted U.S. official representative’s statement in the Court: “International law does not hinder proclamation of independence, neither it demands a permission for it.”
“Therefore it is obvious that all statements of Azerbaijan completely contradict international law and second, the International Court, in essence, said that two Alban states – Albania and Kosovo can be independent. Then why did Azerbaijani higher officials declare that Armenians cannot get self-determination twice, cannot have two states?” Deputy Foreign Minister concluded.