«Հայաստանը շիզոֆրենիկներին հերոսի կոչում չի շնորհում»
«Հերոսն այնպիսի կոչում է, որ շռայլել և տալ այնպիսի շիզոֆրենիկների, ինչպիսին է հարձակվող ադրբեջանիցին, կամ քնած մարդուն կացնահարողը, չի կարելի. նման շիզոֆրենիայի դեպքեր Հայաստանում չեն կարող գրանցվել»,- հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը` անդրադառնալով օրերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից Մուբարիզ Իբրագիմովին ազգային հերոսի կոչում շնորհելու փաստին:
Հիշեցնենք, որ ենթասպա Մուբարիզ Իբրագիմովն այն դիվեսանտներից էր, որոնք այս տարվա հունիսի 18-ին, Չայլու գյուղի ուղղությամբ հատել էին ԼՂՀ սահմանը և մարտի բռնվել ՊԲ առաջատար ստորաբաժանումների հետ, ինչի արդյունքում ադրբեջանցի դիվերսանտը սպանվել էր:
«Հայաստանում հերոսի կոչման նկատմամբ շատ ավելի զգուշավոր և ճիշտ կեցվածք է ընդունված: Մենք քիչ, բայց իսկապես ազգային հերոսներ ունենք»,- ամփոփելով իր խոսքը` ընդգծեց Վ. Հովհաննիսյանը:

«Дашнакцутюн»: Нельзя шизофреникам присуждать звание Героя
«Непозволительно присуждать звание Героя таким шизофреникам, как нападающий азербайджанец, или же убийца спящего человека», - заявил глава парламентской фракции АРФ «Дашнакцутюн» Ваан Ованнисян, комментируя решение президента Азербайджана о присвоении посмертно звания национального героя азербайджанскому диверсанту Мубаризу Ибрагимову.
Напомним, что прапорщик ВС Азербайджана М.Ибрагимов входил в группу диверсантов, проникших 18 июня 2010 года на территорию Нагорного Карабаха в направлении села Чайлу. В результате перестрелки с подразделениями Армии обороны Нагорного Карабаха он был убит.
«В Армении проявляется более трепетное и правильное отношение к званию Героя. У нас мало национальных Героев, но они истинные Герои», - сказал В.Ованнисян.