«Հայաստանը շիզոֆրենիկներին հերոսի կոչում չի շնորհում»
«Հերոսն այնպիսի կոչում է, որ շռայլել և տալ այնպիսի շիզոֆրենիկների, ինչպիսին է հարձակվող ադրբեջանիցին, կամ քնած մարդուն կացնահարողը, չի կարելի. նման շիզոֆրենիայի դեպքեր Հայաստանում չեն կարող գրանցվել»,- հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը` անդրադառնալով օրերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից Մուբարիզ Իբրագիմովին ազգային հերոսի կոչում շնորհելու փաստին:
Հիշեցնենք, որ ենթասպա Մուբարիզ Իբրագիմովն այն դիվեսանտներից էր, որոնք այս տարվա հունիսի 18-ին, Չայլու գյուղի ուղղությամբ հատել էին ԼՂՀ սահմանը և մարտի բռնվել ՊԲ առաջատար ստորաբաժանումների հետ, ինչի արդյունքում ադրբեջանցի դիվերսանտը սպանվել էր:
«Հայաստանում հերոսի կոչման նկատմամբ շատ ավելի զգուշավոր և ճիշտ կեցվածք է ընդունված: Մենք քիչ, բայց իսկապես ազգային հերոսներ ունենք»,- ամփոփելով իր խոսքը` ընդգծեց Վ. Հովհաննիսյանը:

“It’s unacceptable to award the title of Country’s Hero to schizophrenics like an attacking Azerbaijani or a killer of a sleeping man,” said ARFD leader Vahan Hovhannisian at the press conference, referring to the recent announcement that Azerbaijan’s President Ilham Aliev is awarding posthumously the killed Azerbaijani diversionist Mubariz Ibragimov honoring him as the National Hero of Azerbaijan.
Mubariz Ibragimov was among the armed Azerbaijani diversionists who attacked at the June 18-19 night Nagorno Karabakh, and violating the ceasefire agreement, killed four Armenian soldiers and wounded four others. In the attack Mubariz Ibragimov was killed. Other Azerbaijani diversionists escaped.
“We in Armenia have more tremulous understanding of what is being a hero. All Armenian national heroes are real characters,” added Hovhannisian.
It’s worth mentioning that this is a tradition in Azerbaijan to honor those who commit crimes like ethnic cleanings, killings on sleeping people, diversionists and so on.