Իսրայելը համաձայնվել է հանձնել «Ազատության նավատորմի» 3 նավ
Իսրայելական իշխանությունները համաձայնվել են հանձնել թուրքական երեք նավերը, որոնք մտնում էին մայիսի 31-ին Գազայի հատված` հումանիտար օգնություն տեղափոխող «Ազատության նավատորմի» կազմում: Այս մասին գրում է իսրայելական Haaretz պարբերականը:
Թուրքական նավերը, որոնք պատկանում են մասնավոր ընկերությունների, ներկայումս գտնվում են իսրայելական Աշդոտ և Հայֆա նավահանգիստներում, այն պահից, երբ իսրայելական հատուկ ջոկատայինների կողմից գերեվարվեցին: Թուրքիան պաշտոնապես դիմել էր իսրայելական իշխանություններին հանձնելու նավերը: Սկզբից իսրայելական կողմը հայտարարում էր, թե նավերը կհանձնվեն միայն մի դեպքում, եթե թուրքական կողմը երաշխիքներ տա, որ այդ նավերը երբևէ չեն մտնի «Ազատության նավատորմի» կազմի մեջ:
Սակայն այժմ իսրայելական իշխանությունները համաձայնել են վերադարձնել նավերը` առանց որևէ երաշխիքի: Մոտ ժամանակներս Աշդոդ և Հայֆա իսրայելական նավահանգիստներ կժամանեն թուրքական բուքսիրներ նավերը տանելու համար:

Израиль согласился освободить суда «флотилии свободы»
Израильские власти согласились отпустить три турецких судна, входивших в состав так называемой «флотилии свободы». Об этом сообщает газета Haaretz.
Турецкие суда, принадлежащие частным фирмам, находятся в израильских портах Ашдод и Хайфа с того момента, как их атаковал израильский спецназ. Турция официально обратилась к израильским властям с требованием освободить суда. Первоначально Израиль ответил, что это требование будет удовлетворено, лишь если будут предоставлены гарантии, что данные суда больше никогда не войдут в состав «флотилии свободы».
Однако теперь власти согласились отпустить суда без гарантий. В ближайшие дни в Ашдод и Хайфу придут турецкие буксиры, которые заберут суда «флотилии свободы».