Ադրբեջանի տեխնիկական համալսարանից 1 մլն մանաթ է անհետացել
Ադրբեջանի տեխնիկական համալսարանի պրոռեկտորի սեյֆից 1 մլն մանաթ է գողացվել: Որտեղի՞ց այդքան գումար բուհի պրոռեկտորի մոտ և ովքե՞ր են այն տարել. այս հարցերին պատասխանել է pia.az կայքը: Վերջինս նախ նշում է, որ ընդունելության քննությունների թեսթերում լուրջ թերություններ են հայտնաբերվել. հարցերի մեծ մասի պատասխանները սխալ են գրվել, ապա` որ բարձր մակարդակի քննարկումներ են ացկացվել, և որոշվել է, որ ընդունելության քննություններում անցումային միավորները պետք է իջեցվեն, ինչը սակայն, հետո չի արվել:
Կայքին հասած տեղեկություններով, օգտվելով ստեղծված իրավիճակից, Տեխնիկական համալսարանի ղեկավարությունը թեսթերից դուրս ընդունելություն է անցկացրել և աշխատել է դա մտցնել ընդհանուր ցուցակ: Արդյունքում մոտ 70 դիմորդների հետ կապեր են հաստատվել: Յուրաքանչյուր դիմորդից 20 հազար մանաթ է պահանջվել և դրա դիմաց խոստացվել, որ նրանց նվազագույն բալերով համալսարան կընդունեն: Հավաքված փողերը պահվել է համալսարանի պրոռեկտորներից մեկի սեյֆում: Սակայն դրանք հանելուկային կերպով անհետացել են: Դեռևս հնարավոր չէ պարզել, թե ովքեր են թռցրել փողերը: Համալսարանի ղեկավարությունը հասկանալի պատճառներով իրավապահ մարմիններին չի դիմել: Հարցի հետաքրքիր կողմը նաև այն է, որ մոտ 70 ուսանողներին հնարավոր էլ չէ ընդունել համալսարան, քանի որ ոչ փողը կա, ոչ էլ անհրաժեշտ մակարդակի միավորները:

1m manats were stolen from Prorector’s safe in Azerbaijan Technical University, pia.az website reported trying to find out who gave that sum to Prorector and who stole the money. According to the website, serious shortcomings were discovered in entrance examination tests, answers to many questions were wrong. After high-level discussions it was decided to lower the threshold in the entrance exams, however, it was not done.
According to the source, the Technical University administration organized special illegal entrance trying to join it with the general entrance. They contacted about 70 entrants, demanding 20 thousand manats from each of them, promising to pass them to University with minimum points. The collected sum was kept at Protector’s safe. However, the money disappeared mysteriously. The University administration did not apply to law enforcement bodies for clear reasons. It is noteworthy that nearly 70 entrants cannot pass to University since there is neither money nor sufficient points.