Ադրբեջանի տեխնիկական համալսարանից 1 մլն մանաթ է անհետացել
Ադրբեջանի տեխնիկական համալսարանի պրոռեկտորի սեյֆից 1 մլն մանաթ է գողացվել: Որտեղի՞ց այդքան գումար բուհի պրոռեկտորի մոտ և ովքե՞ր են այն տարել. այս հարցերին պատասխանել է pia.az կայքը: Վերջինս նախ նշում է, որ ընդունելության քննությունների թեսթերում լուրջ թերություններ են հայտնաբերվել. հարցերի մեծ մասի պատասխանները սխալ են գրվել, ապա` որ բարձր մակարդակի քննարկումներ են ացկացվել, և որոշվել է, որ ընդունելության քննություններում անցումային միավորները պետք է իջեցվեն, ինչը սակայն, հետո չի արվել:
Կայքին հասած տեղեկություններով, օգտվելով ստեղծված իրավիճակից, Տեխնիկական համալսարանի ղեկավարությունը թեսթերից դուրս ընդունելություն է անցկացրել և աշխատել է դա մտցնել ընդհանուր ցուցակ: Արդյունքում մոտ 70 դիմորդների հետ կապեր են հաստատվել: Յուրաքանչյուր դիմորդից 20 հազար մանաթ է պահանջվել և դրա դիմաց խոստացվել, որ նրանց նվազագույն բալերով համալսարան կընդունեն: Հավաքված փողերը պահվել է համալսարանի պրոռեկտորներից մեկի սեյֆում: Սակայն դրանք հանելուկային կերպով անհետացել են: Դեռևս հնարավոր չէ պարզել, թե ովքեր են թռցրել փողերը: Համալսարանի ղեկավարությունը հասկանալի պատճառներով իրավապահ մարմիններին չի դիմել: Հարցի հետաքրքիր կողմը նաև այն է, որ մոտ 70 ուսանողներին հնարավոր էլ չէ ընդունել համալսարան, քանի որ ոչ փողը կա, ոչ էլ անհրաժեշտ մակարդակի միավորները:

Из технического университета Азербайджана улетучился 1 млн. манат
Из сейфа проректора Технического университета Азербайджана украли 1 млн. манатов. На вопросы, откуда такая сумма у проректора вуза и кто их украл, попыталось ответить интернет-издание «pia.az».
Прежде всего сайт отмечает, что в ходе приемных экзаменов в тестах были выявлены серьезные ошибки, а большинство ответов на вопросы были неправильными. После этого были проведены обсуждения на высоком уровне и принято решение, что проходной балл на приемных экзаменах должен быть снижен, что так и не было сделано.
По сведениям агентства, воспользовавшись этой ситуацией, руководство Технического университета провело прием вне экзаменационных тестов, а затем вписало имена этих лиц в общий список. В результате была установлена связь с порядка 70 абитуриентами. С каждого абитуриента руководство вуза потребовало выплатить 20 тысяч манатов, обещав взамен обеспечить их прием в университет с минимальным количеством баллов. Собранные деньги хранились в сейфе одного из проректоров университета. Пока не удается выяснить, кто украл эти деньги из сейфа. Руководство университета по известным причинам не обратилось в правоохранительные органы.
Явившаяся вследствие этого растерянность налицо, ибо возникает традиционный вопрос «что делать?». Ведь 70 абитуриентов не могут быть приняты в университет, поскольку нет ни этих денежных средств, ни необходимого уровня проходных баллов. В итоге, единственный выход избежать шума – это возвратить деньги. Однако тут невольно рождается еще один вопрос: откуда?..