Թուրքիայի պետնախարարն այցելել է Պոլսո հայոց պատրիարքարան
Թուրքիայի պետնախարար և եվրաանդամակցության գլխավոր բանագնաց Էգեմեն Բաղըշը այցելել է Պոլսո հայոց պատրիարքարան` տեսակցելու պատրիարք Մեսրոպ Մութաֆյանին, ում վատառողջության պատճառով թուրքահայ համայնքը իշխանությունների թողտվությամբ անցած շաբաթ ընտրեց աթոռակից պատրիարք: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Միլլիյեթ» (Milliyet) թերթը:
Բաղըշը տեսակցել է ծանր հիվանդությամբ տառապող պատրիարք Մեսրոպ արքեպիսկոպոս Մութաֆյանին, ինչպես նաև` հանդիպել Արամ Աթեշյանին և շնորհավորել նրան` պատրիարքական փոխանորդի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ:
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 12-ին կայանալիք սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեին` Էգեմեն Բաղըշը հույս է հայտնել, որ այդ օրը Թուրքիայի համար դրական իմաստով բեկումնային կլինի եվրաինտեգրման ճանապարհին: Ըստ նրա` Թուրքիան պետք է ազատվի զինվորականների գրած սահմանադրությունից: Նա օրինակ է բերել Հունաստանին, Պորտուգալիային և Իտալիային, որոնք զինվորական սահմանադրությամբ ժամանակին փորձում էին անդամակցել Եվրամիության, բայց անհաջողության մատնվեցին: Մինչդեռ բարեփոխելով երկրի մայր օրենքը` այդ պետություններն արագացրեցին իրենց եվրաանդամակցության գործընթացը:
Թուրքական պարբերականի տեղեկացմամբ` Բաղըշի հանդիպումները Պոլսո հայոց պատրարքարանում անցել են փակ դռների hետևում և տևել մոտ երկու ժամ:

Turkey's state minister and key negotiator over Turkey's accession to the European Union Egemen Bagis has visited a gravely ill Patriarch Mesrob Mutafian of the Constantinople Patriarchy of the Armenian Apostolic Church in Istanbul.
Due to Mutafian’s illness, Armenian community elected last week a co-patriarch. According to a report by Turkish newspaper Milliyet, Egemen Bagis also met with newly elected leader, Aram Ateshian, and congratulated him on election.
Referring to the Constitutional Referendum scheduled for September 12, Egemen Bagis expressed hope that the day will become critical for Turkey’s way towards the European integration. Turkey should step back from a military-written Constitution, Bagis reportedly said citing the examples of Greece, Portugal and Italy which before tried to access to the EU and failed as they had a military constitution. Meanwhile, these countries got across the footlights after reforms in constitutions.
It’s worth mentioning that Egemen Bagis’ meetings at the Armenian Patriarchy were held behind closed doors and lasted nearly two hours.