Վարչական դատարանը մերժել է գազի սակագնի վերաբերյալ ՀԱԿ-ի հայցը
ՀՀ Վարչական դատարանն այսօր մերժել է գազի սակագնի բարձրացման վերաբերյալ Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացրած հայցը: Ինչպես Aysor-ին ասաց ՀԱԿ-ի հայցը դատարանին ներկայացրած փաստաբան Վահե Հովսեփյանը, իրենք պատրաստվում են Վարչական դատարանի վճիռը բողոքարկել վճռաբեկության կարգով:
«Վարչական դատարանի վճիռն իրենից ջուր ծեծոցի է ներկայացնում: Որ փաստն իրեն հարմար է եղել, այն նշել է, որը ոչ` չի նշել: Ակնհայտ է, որ վրիպումներ կան: Նրանք ամեն ջանք գործադրել են, որպեսզի պաշտպանեն Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին»,- հավելեց փաստաբանը:
Հիշեցնենք, որ որպես համահայցվոր հանդես է եկել 7230 քաղաքացի` ստորագրելով հայցի տակ: Դատարանին ներկայացրած հայցով նրանք պահանջում են անվավեր ճանաչել Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի` գազի սակագինը բարձրացնելու մասին որոշումը:
«ՀայՌուսգազարդ» ընկերության ներկայացրած հայտի հիման վրա և Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ընդունած որոշման համաձայն` ապրիլի 1-ից 1 խմ գազի գինը մինչև 10 հազար խմ սպառողների համար կազմում է 132 դրամ՝ նախկին 96 դրամի փոխարեն

The Administrative Court today dismissed the lawsuit of Armenian National Congress (HAK) on rise in gas tariff, lawyer Vahe Hovsepyan told Aysor. The claimant’s side is going to appeal the judgement in the Court of Cassation.
“The Administrative Court judgement is not objective. They spared no effort to support the Public Services Regulatory Commission,” lawyer added.
Note that 7230 citizens signed the lawsuit demanding from court to invalidate the decision of Public Services Regulatory Commission on gas tariff rise.
According to ArmRosGazprom application and Public Services Regulatory Commission decision, from April 1, price for 1 cubic meter of gas for consumers using up to 10 thousand cubic meters of gas is 132 drams against former 96 drams.