Պոլ Պոտի ռեժիմի գլխավոր դահիճը դատապարտվեց 30 տարվա ազատազրկման
Կամբոջայում Կարմիր կխմերների նախկին կողմնակիցներից Կանգ Կեկ Լեուն, որին անվանում են «Պոլ Պոտի ռեժիմի գլխավոր դահիճ», դատապարտվել է 30 տարվա ազատազրկման։ Այս մասին հայտնում է AFP-ն:
Ի սկզբանե, ՄԱԿ-ի ռազմական հանցագործությունների դատարանը 67-ամյա Կանգ Կեկ Լեուին դատապարտել էր 35 տարվա ազատազրկման, սակայն ավելի ուշ ազատազրկման ժամկետը նվազեցվել էր 5 տարով։ Դա բացատրվում է այն հանգամանքով, որ մեղադրյալին 10 տարի ապօրինաբար պահել են նախնական կալանքի տակ` առանց դատարանի որոշման։
Պարզվել է, որ Պոլ Պոտի ռեժիմի օրոք «Հոլանդացի» մականվամբ Կանգ Կեկ Լեուն եղել է S21 բանտի պետը։ Այդ բանտում սպանվել է 20 հազար մարդ, այդ թվում՝ կանայք և երեխաներ։ Հոլանդացին անձամբ է մասնակցել նրանց կտտանքներին և սպանդին: Նրա գլխավորած հաստատությունում ընդունված էր լուսանկարել կենդանի մարդկանց, ապա նրանց այլանդակված դիակները` որպես կոմունիստական ռեժիմի թշնամիների դեմ հաջող պայքարի ապացույց:
Ռեժիմի անկումից հետո Կանգ Կեկ Լեուն քրիստոնեություն է ընդունել և 20 տարի շարունակ թաքնվել ջունգլիներում՝ Խանգ Պին անվան տակ։ 1999 թ. նրան ճանաչել է բրիտանացի մի լրագրող, որից հետո նախկին բանտապետը ինքնակամ հանձնվել է ոստիկանությանը և հայտարարել, որ ընդունում է իր մեղքը և ցավում իր արարքների համար։
S21-ի շենքում այսօր տեղակայված է կամբոջական Ցեղասպանության թանգարանը:
Հիշեցնենք, որ Պոլ Պոտի գլխավորությամբ կարմիր կխմերները ղեկավարել են Կամբոջան 1975-79թթ.։ Տարբեր հաշվարկներով, նրանց իշխանության տարիներին սպանվել է 1,7-ից մինչև 3 մլն «ռեժիմի թշնամի»։ Կամբոջայում արգելվել էին գրագիտությունը, օտար լեզուները, գրքերը։ Ռեժիմը տապալվել է վիետնամական զորքերի կողմից։
2003 թվականից ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Կամբոջայում գործում են արտակարգ դատական ատյաններ, որոնք նախատեսված են հատուկ կարմիր կխմերների նախկին առաջնորդների դեմ դատական գործերի քննման համար: Կանգ Կեկ Լեուի նկատմամբ ռազմական տրիբունալն առաջինն էր այդ գործընթացներից:

«Главного палача режима Пол Пота» приговорили к 30 годам
В Камбодже бывший сторонник красных кхмеров Канг Кек Леу, которого называют «главным палачом режима Пол Пота», приговорен к тюремному заключению. Об этом сообщает AFP.
Первоначально трибунал ООН приговорил 67-летнего Канг Кек Леу к 35 годам, но этот срок позже уменьшили на пять лет. Это обосновано тем, что подсудимого несколько лет незаконно держали в предварительном заключении без решения суда. Всего Канг Кек Леу провел в предварительном заключении 10 лет.
Установлено, что при режиме Пол Пота Канг Кек Леу по прозвищу «Голландец» являлся начальником тюрьмы S21, или Туол Сленг (так назывался лицей, в здании которого разместили тюрьму). В этой тюрьме были убиты 20 тысяч человек, в том числе женщины и дети. Начальник тюрьмы лично участвовал в пытках и убийствах. В заведении было принято сначала фотографировать живых людей, а потом их трупы. Этифотографии преподносились как доказательство успешной борьбы с врагами коммунистического режима.
После падения режима Канг Кек Леу принял христианство и 20 лет скрывался в джунглях под именем Ханг Пин. Но в 1999 году он был опознан британским репортером. После этого бывший начальник Туол Сленг добровольно сдался полиции. Он заявил, что полностью признает свою вину и раскаивается в содеянном.
В Туол Сленг в настоящее время располагается камбоджийский Музей геноцида.
Красные кхмеры, возглавляемые Пол Потом, правили Камбоджей с 1975 по 1979 годы. По разным оценкам, в годы их правления были убиты от 1,7 до 3 миллионов «врагов режима». В Камбодже были запрещены письменность, деньги, иностранные языки и книги. Режим был свергнут вьетнамскими войсками.
С 2003 года в Камбодже под эгидой ООН действуют чрезвычайные судебные палаты, предназначенные для суда над бывшими лидерами красных кхмеров. Трибунал над Канг Кек Леу стал первым из таких процессов.