Կոսովոն 2011 թվականին ՄԱԿ-ի անդամության հայտ է ներկայացրել
Կոսովոյի նախագահ Ֆաթմիր Սեյդիուն հայտարարել է, որ իր երկիրը 2011 թ. ՄԱԿ–ի անդամակցության հայտ կներկայացնի։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Պրիշտինայի ներկայացուցիչները կարծում են, որ մինչև սեպտեմբեր` ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հերթական նստաշրջանի բացումը, Կոսովոյի անկախությունը կճանաչեն ևս մի քանի տասնյակ երկրներ: Այս կապակցությամբ Կոսովոյի իշխանությունները երկրի անկախության աջակցության համաշխարհային քարոզարշավ են սկսել։ Պրիշտինան Կոսովոյի անկախությունը պաշտոնապես ճանաչելու խնդրանք կուղարկի 121 երկիր։ Կոսովոյի արտգործնախարարը շաբաթվա վերջին կայցելի Միացյալ Նահանգներ, որտեղ ավելի քան 60 հանդիպում կունենա։
Կոսովոյի խորհրդարանը ուրբաթ ընդունել է հռչակագիր, որում ասվում է, որ Հաագայի միջազգային դատարանի որոշումը, որով Կոսովոյի հռչակած անկախությունը օրինական է ճանաչվում, նոր հնարավորություններ է ստեղծում Կոսովոյի անկախության միջազգային ճանաչման, ինչպես նաև` տարածաշրջանային և եվրատլանտյան կառույցներին` Պրիշտինայի ինտեգրման համար։
Փաստաթղթում չի բացառվում նաև Բելգրադի հետ Կոսովոյի կարգավիճակի շուրջ բանակցություններ սկսելու հնարավորությունը։
Իր հերթին, Սերբիան համարում է, որ Կոսովոյի հարցը դեռ փակված չէ, և հայտարարում, որ շարունակելու է հետամուտ լինել իր ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության պահպանմանը։

Kosovo to apply for UN membership in 2011
President Fatmir Sejdiu of Kosovo, which declared its independence from Serbia in 2008, has suggested that Kosovo could apply for UN membership in 2011.
After talks with French State Secretary of European Affairs Pierre Lellouche in Pristina on Friday, July 23, Sejdiu said he expects more countries will recognise Kosovo by September, before the UN General Assembly opens its session. He said believes at least 30 additional countries will soon recognize Kosovo's independence, following the International Court of Justice's ruling that Kosovo's declaration of independence did not violate international law.
Country’s Foreign Minister Skender Hyseni said that will request 121 nations for an official recognition of Kosovo’s independence. He is leaving for the United Stated this week-end, scheduling nearly 60 meetings aimed at independence of Kosovo.
Parliament of Kosovo adopted Friday a Resolution reading that the International Court’s decision had opened new ways for Kosovo’s recognition as well as ways towards country’s integration into regional and euro-Atlantic structures. The Resolution rules out any possibility of discussions with Belgrade over Kosovo’s status, while Serbian authorities don’t consider the Kosovo status to be final and say will defeat Serbia’s territorial integrity and sovereignty.