Կոսովոն 2011 թվականին ՄԱԿ-ի անդամության հայտ է ներկայացրել
Կոսովոյի նախագահ Ֆաթմիր Սեյդիուն հայտարարել է, որ իր երկիրը 2011 թ. ՄԱԿ–ի անդամակցության հայտ կներկայացնի։ Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Պրիշտինայի ներկայացուցիչները կարծում են, որ մինչև սեպտեմբեր` ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հերթական նստաշրջանի բացումը, Կոսովոյի անկախությունը կճանաչեն ևս մի քանի տասնյակ երկրներ: Այս կապակցությամբ Կոսովոյի իշխանությունները երկրի անկախության աջակցության համաշխարհային քարոզարշավ են սկսել։ Պրիշտինան Կոսովոյի անկախությունը պաշտոնապես ճանաչելու խնդրանք կուղարկի 121 երկիր։ Կոսովոյի արտգործնախարարը շաբաթվա վերջին կայցելի Միացյալ Նահանգներ, որտեղ ավելի քան 60 հանդիպում կունենա։
Կոսովոյի խորհրդարանը ուրբաթ ընդունել է հռչակագիր, որում ասվում է, որ Հաագայի միջազգային դատարանի որոշումը, որով Կոսովոյի հռչակած անկախությունը օրինական է ճանաչվում, նոր հնարավորություններ է ստեղծում Կոսովոյի անկախության միջազգային ճանաչման, ինչպես նաև` տարածաշրջանային և եվրատլանտյան կառույցներին` Պրիշտինայի ինտեգրման համար։
Փաստաթղթում չի բացառվում նաև Բելգրադի հետ Կոսովոյի կարգավիճակի շուրջ բանակցություններ սկսելու հնարավորությունը։
Իր հերթին, Սերբիան համարում է, որ Կոսովոյի հարցը դեռ փակված չէ, և հայտարարում, որ շարունակելու է հետամուտ լինել իր ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության պահպանմանը։

Власти Косово подадут заявку на членство в ООН в 2011 году
Президент края Косово, провозгласившего в 2008 году независимость от Сербии, Фатмир Сейдиу заявил, что в 2011 году самопровозглашенное государство сможет подать заявку на членство в ООН.
Представители Приштины рассчитывают, что Косово признают несколько десятков новых стран до открытия в сентябре очередной сессии Генеральной ассамблеи ООН, на которой будет рассматриваться косовский вопрос. Албанские власти Косово сообщили, что начинают новую кампанию с целью обеспечения поддержки самопровозглашенного государства.
Косовский министр иностранных дел Скендер Хисени заявил, что Приштина направит в 121 страну запросы на официальное признание независимости. Хисени отбывает в выходные с визитом в Соединенные Штаты, где у него запланировано около 60 встреч, посвященных вопросу признания Косово.
Парламент Косово принял в пятницу декларацию, в которой говорится, что заключение МС открыло путь к новым признаниям независимости Косово, а также к интеграции Приштины в региональные и евроатланические структуры. В документе исключается возможность ведения с Белградом переговоров по статусу Косово.
Руководство Сербии не считает косовский вопрос решенным и заявляет, что будет и далее отстаивать суверенитет и территориальную целостность страны.