Love Parade փառատոնի ժամանակ 19 մարդ է մահացել
Գերմանիայի Դույսբուրգ քաղաքում Love Parade-ի ընթացքում առաջացած հրմշտոցի զոհ է դարձել 19 մարդ: Այս մասին հաղորդում է «Deutsche Welle»-ն: Եվս 340 մարդ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ է ստացել:
Աշխարհի խոշորագույն էլեկտրոնային երաժշտական փառատոնի մասնակիցների շրջանում հրմշտոցը սկսվել է խուճապի պատճառով: Առանց այդ էլ բազմամարդ հրապարակ մտնել ցանկացողները հանդիպել են ոստիկանների դիմադրությանը, ապա ուղղվել դեպի միջոցառման հրապարակ տանող միակ ճանապարհը` թունելը: Հենց այստեղ էլ բազմամարդ ամբոխը խուճապի է մատնվել. Սկսվել է հրմշտոց:
Նշենք, որ Love Parade Գերմանիայում կազմակերպվում է 1989 թվականից սկսած: Ի սկզբանե, փառատոնը կազմակերպվում էր Բեռլինում, այնուհետև անցկացման վայրը տեղափոխվեց Գերմանիայի այլ շրջաններ: Ամեն տարի Love Parade-ին մասնակցում է ավելի քան մեկ միլիոն մարդ: Այս տարի, ըստ կազմակերպիչների, փառատոնին մասնակցելու համար հավաքվել էր 1.4 մլն մարդ:

Количество погибших во время Love Parade возросло до 19 человек
Количество погибших в давке на музыкальном фестивале Love Parade в Дуйсбурге 24 июля достигло 19 человек. Об этом сообщает немецкая газета Deutsche Welle со ссылкой на агентство dpa. Еще 340 человек получили травмы.
Давка на фестивале возникла из-за того, что слишком много народа пытались попасть на мероприятие, несмотря на то, что фестивальная площадка и так была заполнена людьми. Территорию фестиваля оцепили полицейские и сообщили через громкоговорители о том, что вход на фестиваль закрыт. Тем не менее, желающие все равно стремились попасть за оцепление. Единственный проход на территорию фестиваля вел через туннель, где из-за скопления людей началась давка.
Фестиваль электронной танцевальной музыки Love Parade проходит в Германии с 1989 года. Изначально местом проведения мероприятия был Берлин, однако позже фестиваль стали организовывать и в других регионах Германии. В среднем Love Parade каждый год посещают около миллиона человек. В Дуйсбург, по данным организаторов, приехало около 1,4 миллиона человек.