Պենտագոնում մանկական պոռնոգրաֆիայի սիրահարներ են աշխատում
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության աշխատակիցները ինտերնետից մանկական պոռնոգրաֆիա են ներբեռնել։ Այս մասին գրում է The Boston Globe–ը, որի տրամադրության տակ է հայտնվել մոտ 50 էջանոց մի փաստաթուղթ, որը վերաբերում է այդ դեպքերի հետաքննությանը։
Ինչպես գրում է պարբերականը, ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության և հետախուզության աշխատակիցների կողմից մանկական պոռնոգրաֆիայի ներբեռնման մասին գործի հետաքննությունն ընթանում է արդեն մի քանի տարի` սկսած 2002 թվականից։ Այդ ընթացքում տասնյակ դեպքեր են բացահայտվել, երբ զինվորականները կամ հետախույզները մանկական պոռնոգրաֆիա են ներբեռնել և պահել իրենց աշխատանքային համակարգիչների մեջ, ինչը հետապնդվում է օրենքով։
Չնայած այն հանգամանքին, որ հետաքննությունն ունի բավարար հիմքեր ենթադրելու, որ Պենտագոնի աշխատակիցները մանկական պոռնոգրաֆիա են ներբեռնել, աղբյուրը նշում է, որ ակնհայտ է, որ ոչ բոլոր գործերը կհասնեն մինչև դատարան: Բանն այն է, որ որոշ դեպքերի հետ կապված` բավարար ապացույցներ չկան, որոշ դեպքերում էլ հետաքննական մարմինները չեն կարող հստակ պարզել դիտված նյութերի բովանդակությունը:

Сотрудников Пентагона уличили в скачивании детской порнографии
Сотрудников министерства обороны и разведведомств США уличили в скачивании из интернета детской порнографии, пишет The Boston Globe, в распоряжение которой попали около 50 страниц документов, относящихся к расследованию этих инцидентов.
По сведениям газеты, расследование по делу о скачивании и просмотре детской порнографии сотрудниками американских министерства обороны и разведки ведется в течение нескольких лет, с 2002 года. За это время были выявлены десятки случаев, когда военные или разведчики сохраняли порнографию на своих рабочих компьютерах, что наряду со скачиванием подобных материалов преследуется по закону.
Несмотря на то, что следователи располагают информацией об увлечении некоторых сотрудников Пентагона и разведки детской порнографией, далеко не каждое дело будет доведено до суда и последующего тюремного заключения. Дело в том, что по некоторым случаям не хватает доказательств, по другим следователи не могут точно установить содержание просмотренных фильмов или изображений.
Тем не менее, за годы проведения расследования нескольких сотрудников министерства и разведки все же удалось привлечь к ответственности.