Ինչո՞ւ է Ադրբեջանը ձգձգում Թուրքիայի հետ արտոնագրերի խնդիրը
Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը վերացնելու մասին Անկարայի` Բաքվին արած առաջարկը օդում է մնացել: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն դա բացատրում է դեռևս որոշակի տեխնիկական խնդիրների առկայությամբ:
«Ազադլըգը» հայտնում է, որ այս օրերին Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Հուլուսի Քըլըչը կրկին բարձրացրել է այդ հարցը: Դեսպանը հայտնել է, որ Թուրքիայի կառավարությունը ցանկանում է, որ մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը վերացվի ամենամոտ ժամանակում, և որ Անկարան սպասում է Բաքվի քայլին: Դեսպանը նաև նշել է, որ Թուրքիա մեկնող Ադրբեջանի քաղաքացիներից արտոնագիր չի պահանջվում, իսկ պաշտոնական Բաքուն դեռ պահպանում է այդ սահմանափակումը:
Թերթի այն հարցին, թե ինչո՞ւ Ադրբեջանը չի ցանկանում միանգամից լուծել Թուրքիայի հետ արտոնագրային ռեժիմը վերացնելու խնդիրը, Ժողճակատ կուսակցության փոխնախագահ Իբրահիմ Վելևը դա կապել է Ադրբեջանի կառավարության` խոսքը գործից հեռու լինելու հանգամանքի հետ: «Եթե այս իշխանությունը գործեր Հեյդար Ալիևի` «երկու պետություն, մեկ ազգ» կարգախոսով, այդ սահմանափակումը վաղուց վերացված կլիներ: Նշանակում է` Բաքվում անկեղծ չեն և Թուրքիային չեն դիտարկում որպես եղբայր պետություն»,- ասել է նա:
Ի.Վելիևի խոսքերով, ընդհանուր հետաքրքրություններ ունեցող երկրների միջև մուտքի արտոնագրային սահմանափակումներ չպետք է լինեն: «Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև հակասական շահեր չկան: Անկարան մշտապես և ամենուր պաշտպանում է Բաքվի շահերը: Իսկ այս պարագայում Ադրբեջանի կառավարության դիմակայությունն անհասկանալի է: Իրականում, պետք է Անկարան երկյուղեր, որ արտոնագրային ռեժիմի վերացմամբ` գործազուրկ և աղքատ ադրբեջանցիները կգրոհեն Թուրքիա: Բայց Թուրքիան դրանից չխորշեց, իսկ Ադրբեջանի կառավարությունը` հանրությանն անորոշ պատճառներով, հարցն արհեստականորեն ձգձգում է»,- ասել է Ժողճակատի փոխնախագահը:

Ankara’s proposal to Baku to lift visa regime between the two countries has not been implemented yet. Azerbaijani Foreign Ministry motivates it by some technical problems.
According to Azadlıq, Ambassador of Turkey to Azerbaijan Hulusi Kilich has again raised that issue lately. The Ambassador said that the Turkish government wants visa regime to be lifted in the near future, Ankara is waiting for Baku’s step. According to the Ambassador, citizens of Azerbaijan traveling to Turkey need not have a visa while Official Baku has not lifted visa regime yet.
In response to Azadlıq’s question of why Azerbaijan delays the issue resolution National Front party Deputy Chairman Ibrahim Veliyev said it is because Azerbaijan’s words and actions differ. “If the authorities acted by Heydar Aliyev’s principle “two states, one nation,” they would have lifted the limitation long ago. It implies that Baku is not sincere, it does not consider Turkey as a brotherly state,” he said.
According to Veliyev, no visa regime should work in countries having common interests. “Turkey’s and Azerbaijan’s interests are not contradicting. Ankara always defends Baku’s interests. While Azerbaijani government’s opposition in this issue is not intelligible. Indeed it was Ankara that should have been scared of unemployed and poor Azerbaijani people’s immigration to the country as the visa regime was lifted. However, Turkey is not concerned about it, while Azerbaijani government artificially delays the issue for vague reasons,” Veliyev said.