Հայաստանը համաձայնվել է նոր էներգաբլոկ կառուցելու առաջարկությանը
ՀՀ կառավարությունը համաձայնություն է տվել ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև Հայաստանի տարածքում միջուկային նոր էներգաբլոկներ կառուցելու համար համագործակցության համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ Կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ավելի վաղ գործադիրը հավանություն էր տվել Հայաստանում կառուցվող միջուկային նոր էներգաբլոկը կահավորել ՌԴ ջրաջրային էներգետիկական ռեակտորային տեղակայանքով, ինչպես նաև ստեղծել հայ-ռուսական համատեղ «Մեծամորէներգաատոմ» ՓԲԸ-ն, որը բաց է այլ ներդրողների համար։
Իր նիստում կառավարությունը համաձայնություն է տվել նաև ՀՀ կառավարության և Եվրոպական համայնքների հանձնաժողովի միջև (միջուկային անվտանգության 2009թ. գործողությունների ծրագիր – մաս 2) ֆինանսավորման համաձայնագրի կնքման առաջարկությանը։
Եվրոպական հանձնաժողովը կֆինանսավորի միջուկային անվտանգության 2009 թ. գործողությունների ծրագրի երկրորդ մասը, որի ընդհանուր արժեքը 11 միլիոն եվրո է։ Ակնկալվում է, որ ծրագրի իրականացումից հետո Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգությունը բավարար կլինի մինչև դրա փակումը։ Բացի այդ, կմշակվի միջուկային թափոնների կառավարման ռազմավարություն, ինչը նախատեսված է նաև ՀՀ նախագահի 2009թ. մայիսի 6-ի կարգադրությամբ հաստատված ԵՀՔ ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագիրն ապահովող 2009-2011թթ. միջոցառումների ցանկով։

Европа профинансирует ядерную безопасность Армении на €11 млн
Правительство Армении предоставило сегодня на заседании согласие на заключение соглашения с правительством России о строительстве новых ядерных энергоблоков на территории Армении, сообщает пресс-служба правительства.
Ранее правительство одобрило решение об оснащении строящегося в Армении нового ядерного блока водо-водяным энергетическим реактором (ВВЭР), а также создание армяно-российского совместного ЗАО «Мецаморэнергоатом», которое открыто для других инвесторов.
В ходе заседания правительство одобрило также предложение о заключении соглашения с Комиссией европейских общин по финансированию Программы действий 2009 года по ядерной безопасности (часть 2).
Европейская комиссия профинансирует Программу действий 2009 года по ядерной безопасности (часть 2), общая стоимость которой составляет 11 млн. евро. Ожидается, что после реализации программы безопасность Мецаморской атомной станции будет доведена до уровня, который будет достаточным до закрытия АЭС. Кроме того, будет разработана стратегия по управлению ядерными отходами, что предусмотрено перечнем мероприятий 2009-2010 гг. в рамках программы действий Армения-ЕС в рамках политики Европейского соседства, утвержденной указом президента Армении 6-го мая 2009 года.