Կիմ Չեն Իրն իր ողջ կարողությունը փոխանցել է կրտսեր որդուն
Հյուսիսային Կորեայի ղեկավար Կիմ Չեն Իրը կրտսեր որդուն և հավանական հետնորդին է փոխանցել իր ողջ ունեցվածքը: Այս մասին հաղորդում է AFP գործակալությունը:
Գործարքն իրականացրել է Լի Չոլիը (Ri Chol), ով նախկինում ԿժԴՀ դեսպանն էր Շվեյցարիայում և Կիմ Չեն Իրի մտերիմը: Մինչդեռ, Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի` արտասահմանյան բանկերում պահվող գաղտնի կարողությունների մասին տեղեկություններն երբեք պաշտոնապես չեն հաստատվել:
Ենթադրվում է, որ Կիմ Չեն Իրը որդուն` Կիմ Չեն Ունին կհանձնի իր կարողությունը սեպտեմբերին` Կորեայի Աշխատավորական կուսակցության համագումարի նիստին:
Կիմ Չեն Ունը պաշտոնապես հայտարարվել էր հոր հետնորը 2009 թվականին: Այդ ժամանակվանից 27-ամյա ժառանգը մի քանի անգամ արդեն երևացել է հորը տարբեր գործարաններ ու ֆաբրիկաներ ուղեկցելիս, իսկ նրա ծննդյան օրը Հյուսիսայի Կորեայում նշվում է որպես ազգային տոն:

Ким Чен Ир передал личное состояние младшему сыну
Руководитель Северной Кореи Ким Чен Ир передал своему младшему сыну и вероятному преемнику Ким Чен Уну свое личное состояние. Об этом сообщает AFP со ссылкой на информацию южнокорейского радио.
Куратором операции называют Ли Чоля (Ri Chol), бывшего посла КНДР в Швейцарии и близкого сподвижника Ким Чен Ира. Между тем наличие у северокорейского лидера секретного состояния, хранящегося в банках за рубежом, никогда не было подтверждено официально.
Предполагается, что Ким Чен Ир передаст полномочия сыну в ходе запланированной на сентябрь встречи Политбюро Трудовой партии Кореи.
О назначении Ким Чен Уна официальным преемником отца стало известно в январе 2009 года. С тех пор 27-летний наследник несколько раз сопровождал отца в ходе визитов на северокорейские заводы и фабрики, а день его рождения отмечается в стране как национальный праздник.