Դավութօղլուն Իսրայելին համամարդկային խղճի դեմ գործելու մեջ
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն CNN Turk հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ իր երկրի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերություններում որևէ երկարատև ճգնաժամ չկա:  Թուրքական լրատվամիջոցները հայտնում է, թուրք պաշտոնյան նշել է, թե Վաշինգտոնի և Անկարայի միջև ռազմավարական առաջնահերթությունները նույն են մնում:
Խոսելով Իրանի միջուկային ծրագրի մասին, Դավութօղլուն հայտարարել է, որ «Թեհրանի պայմանագիրը մնում է ուժի մեջ, գործընթացն արդեն սկսված է, և տեխնիկական բանակցություններն ընթանում են»:
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ սեպտեմբերին կարող է տեղի ունենալ նոր հանդիպում: Բայց ժամկետները դեռ կարող են փոփոխվել»,-ասաց նա:
Ըստ Թուրքիայի ԱԳ նախարարի, իր երկրի համար առաջնային խնդիրն է ահաբեկչության դեմ պայքարը: «Մենք ցանկանում ենք շարունակել ահաբեկչության դեմ պայքարը` չոտնահարելով ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքները»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով թուրք-իսրայելական հարաբերություններին, Ա.Դավութօղլուն նշել է, որ Անկարան «համապատասխան զգուշացնող քայլերի է դիմել»:
«Այսօր Իսրայելը գտնվում է իր պատմության մեջ ամենախոշոր մեկուսացման մեջ, քանի որ նա գործում է համամարդկային խղճի դեմ»,-ասել է Թուրքիայի արտգործնախարարը:

Давудоглу: Израиль действует против общечеловеческой морали
Министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу заявил в эфире телеканала CNN Turk, что в отношениях между его страной и Соединенными Штатами нет какого-либо длительного кризиса. Турецкие СМИ сообщают, что стратегические приоритеты между Анкарой и Вашингтоном продолжают оставаться прежними.
Говоря о ядерной программе Ирана, глава турецкого МИД заявил, что «договор с Тегераном остается в силе, процесс уже начат, и сейчас идут технические переговоры».
«Мы договорились, что в сентябре может состояться новая встреча. Однако сроки могут измениться», - отметил Ахмед Давудоглу.
По словам министра ИД Турции, первоочередной задачей для его страны является борьба против терроризма. «Мы хотим продолжить борьбу с терроризмом, не ущемляя при этом прав человека и демократические свободы», - заявил глава внешнеполитического ведомства Турции.
Касаясь турецко-израильских отношений, А.Давудоглу отметил, что Анкара предприняла «соответствующие предупреждающие шаги».
«Сегодня Израиль находится в самой серьезной изоляции за историю своего существования, поскольку он идет против общечеловеческой морали», - сказал Ахмед Давудоглу.