Մասնագետները դեռ պետք է խոսե՞ն
Հայկական պատվիրակությունը, փոխանախարար Արև Սամուելյանի գլխավորությամբ, օգոստոսի 5-ին մեկնում է Վրաստան` տեղում վրացի մասնագետների հետ քննարկելու Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցու նախագածման և վերականգնման աշխատանքների հարցը:
Նշենք, որ ՀՀ մշակույթի նախարարությանը օրերս  Վրաստանի մշակութային ժառանգության պահպանության ազգային գործակալությունը գրավոր տեղեկացրել էր, որ Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերականգնման նախագծի մշակման նպատակով եկեղեցու տարածքում տարվում են նախապատրաստական ուսումնասիրություններ:
Գործակալության գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Զուրաբ Միմինոշվիլու հավաստամամբ` նախագծի մշակման աշխատանքները ղեկավարում է փորձառու վերականգնող ճարտարապետ Շալվա Մելիքիձեն: Ներկա դրությամբ ավարտվել է հուշարձանի չափագրումը և իրականացվում են եկեղեցու հիմքի ինժեներա-երկրագիտական պայմանների ուսումնասիրման աշխատանքներ:
Aysor-ի հետ հեռախոսազրույցում ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Գայանե Դուրգարյանը հայտնեց, որ հայ մասնագետների խումբը Վրաստանում մնալու և աշխատելու է:
«Կմնան այնքան, ինչքան անհրաժեշտություն կլինի.  համատեղ աշխատելու են: Մասնագետները տեղում քննարկելու են` ըստ ծագած խնդիրների և ըստ իրավիճակի»,- ընդգծեց Գայանե Դուրգարյանը:
Իսկ այն հարցին, թե արդյո՞ք մտավախություն չկա, որ Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցին կվերականգնվի որպես վրացական եկեղեցի` նկատի ունենալով վերջերս Վրաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Նալբանդովի այն հայտարարությունը, ըստ որի` Թբլիսիում և այլ վայրերում «վիճելի եկեղեցիները» հանդիսանում են ոչ թե հայկական, այլ վրացական:
Ի պատասխան, հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատուն թե.  «Չեմ ուզում մասնագետներից առաջ ընկնել և որևէ բան ասել»:
Հետգրություն- Նյութի հրապարակումից հետո մշակույթի նախարարությունից զանգահարեցին, թե` այն, ինչ հայտարարել է Վրաստանի ԱԳՆ-ն, պետք է ճշգրտել Հայաստանի ԱԳՆ-ից, ոչ թե` մշակույթի նախարարությունից։

Армянская церковь в Тбилиси в центре внимания специалистов
Делегация министерства культуры Армении во главе с замминистра Арев Самуелян отправится 5-го августа в Грузию для обсуждения с грузинскими специалистами на месте вопросов по проектированию и  восстановлению церкви Сурб Геворк Мугнецоц в Тбилиси.
Напомним, что министерство культуры Армении на днях проинформировало Национальное агентство по охране культурного наследия Грузии, что на территории церкви Сурб Геворк Мугнецоц в Тбилиси осуществляется подготовительное изучение с целью разработки проекта восстановления церкви.
Исполняющий обязанности главы агентства Зураб Миминошвили заверил, что исследовательские работы возглавляет опытный архитектор-реставратор Шалва Меликидзе. В настоящий момент завершены работы по разметке и выполняется исследование инженерно-геологических условий фундамента церкви.
В беседе с корреспондентом Aysor пресс-секретарь министерства культуры Гаяне Дургарян сообщила, что группа армянских специалистов останется в Грузии для реализации дальнейших работ.
«Армянские специалисты останутся в Грузии столько, сколько будет нужно. Специалисты будут обсуждать на месте все возникшие вопросы по ситуации», - подчеркнула Г.Дургарян.
На вопрос, возможен ли вариант, что церковь Сурб Геворк Мугнецоц будет восстановлена с отклонениями от традиций армянской архитектуры, принимая во внимание озвученное заместителем министра ИД Грузии Алексадром Налбандовым заявление, согласно которому все «спорные церкви» в Тбилиси и на территории республики – грузинские, Г.Дургарян ответила: «Не следует забегать вперед, пусть отвечают специалисты».