Մասնագետները դեռ պետք է խոսե՞ն
Հայկական պատվիրակությունը, փոխանախարար Արև Սամուելյանի գլխավորությամբ, օգոստոսի 5-ին մեկնում է Վրաստան` տեղում վրացի մասնագետների հետ քննարկելու Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցու նախագածման և վերականգնման աշխատանքների հարցը:
Նշենք, որ ՀՀ մշակույթի նախարարությանը օրերս  Վրաստանի մշակութային ժառանգության պահպանության ազգային գործակալությունը գրավոր տեղեկացրել էր, որ Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերականգնման նախագծի մշակման նպատակով եկեղեցու տարածքում տարվում են նախապատրաստական ուսումնասիրություններ:
Գործակալության գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Զուրաբ Միմինոշվիլու հավաստամամբ` նախագծի մշակման աշխատանքները ղեկավարում է փորձառու վերականգնող ճարտարապետ Շալվա Մելիքիձեն: Ներկա դրությամբ ավարտվել է հուշարձանի չափագրումը և իրականացվում են եկեղեցու հիմքի ինժեներա-երկրագիտական պայմանների ուսումնասիրման աշխատանքներ:
Aysor-ի հետ հեռախոսազրույցում ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Գայանե Դուրգարյանը հայտնեց, որ հայ մասնագետների խումբը Վրաստանում մնալու և աշխատելու է:
«Կմնան այնքան, ինչքան անհրաժեշտություն կլինի.  համատեղ աշխատելու են: Մասնագետները տեղում քննարկելու են` ըստ ծագած խնդիրների և ըստ իրավիճակի»,- ընդգծեց Գայանե Դուրգարյանը:
Իսկ այն հարցին, թե արդյո՞ք մտավախություն չկա, որ Թբիլիսիի Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգ եկեղեցին կվերականգնվի որպես վրացական եկեղեցի` նկատի ունենալով վերջերս Վրաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Նալբանդովի այն հայտարարությունը, ըստ որի` Թբլիսիում և այլ վայրերում «վիճելի եկեղեցիները» հանդիսանում են ոչ թե հայկական, այլ վրացական:
Ի պատասխան, հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատուն թե.  «Չեմ ուզում մասնագետներից առաջ ընկնել և որևէ բան ասել»:
Հետգրություն- Նյութի հրապարակումից հետո մշակույթի նախարարությունից զանգահարեցին, թե` այն, ինչ հայտարարել է Վրաստանի ԱԳՆ-ն, պետք է ճշգրտել Հայաստանի ԱԳՆ-ից, ոչ թե` մշակույթի նախարարությունից։

Armenian Church in Tbilisi in specialists’ highlight
A delegation of Armenia’s Ministry of Culture, headed by Deputy Minister Arev Samuelian, will travel to Georgia on August 5 to discuss with Georgian specialists issues of restoration and designing of Armenian Church of St. Gevorg Mugnetsots in Tbilisi, country’s capital.
Armenian Ministry of Culture has recently informed the National Agency for the Preservation of Cultural Heritage of Georgia that preparation works are being conducting in territory of St. Gevorg Mugnetsots Church in order to learn the situation to design church’s restoration project.
Acting chief of the Agency Zurab Miminoshvili assured that the works are led by experienced architect-restorer Shalva Melikidze. At the current moment, some works ended and works on learning of the engineering and geological conditions of the church’s foundation are underway.
A spokeswoman to Armenian Ministry of Culture, Gayane Durgarian, told Aysor that the group of Armenian specialists will stay in Georgia for conducting the further works.
“The Armenian specialists will stay in Georgia as long as it is necessary; they will discuss all the issues related to the project, at the place,” she stressed.
When asked whether it is possible to restore St. Gevorg Mugnetsots Church ignoring the Armenian architectural traditions, following the statement made by Georgia’s Deputy Foreign Minister Alexander Nalbandov, who said that “all churches in controversy, which are located in the country, are Georgian, not Armenian,” Mrs Durgarian said: “Don’t nip on ahead, let the experts answer.”