Թուրքիայում փոխվում է ԶՈՒ ղեկավար կազմը
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Էրդողանի ղեկավարությամբ երեկ տեղի ունեցած Բարձրագույն ռազմական խորհրդի նիստի ժամանակ քննարկվել են թուրքական բանակի բարձրագույն ղեկավար կազմի փոփոխության, կրճատումների և այլ հարցեր:
Ինչպես հայտնում են թուրքական լրատվամիջոցները, ամսվա վերջում թոշակի է գնալու Թուրքիայի ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի պետ Իլկեր Բաշբուղը: Նրան այդ պաշտոնում կփոխարինի ցամաքային զորքերի հրամանատար, բանակի գեներալ Իշիկ Կոշաները: Երեք տարի հետո նրա պաշտոնը կստանձնի Թուրքիայի երկրորդ բանակի հրամանատար, բանակի գեներալ Նեջեթ Օզելը: Ցամաքային զորքերի հրամանատար կնշանակվի գեներալ Հասան Իգսըզը, որը մեկ տարի հետո ևս թոշակի կգնա:
Բարձրագույն ռազմական խորհրդի որոշումը պաշտոնապես կհրապարակվի օգոստոսի 4-ին` նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի կողմից հաստատվելուց հետո:

В Турции меняется высшее военное руководство
Высший военный совет Турции накануне собрался под председательством премьер-министра страны Реджепа Тайипа Эрдогана. Как сообщает «1ньюз.аз» со ссылкой на TRT, на заседании были рассмотрены вопросы повышения в чинах и ухода в отставку высшего военного командования турецкой армии, дисциплинарные и другие вопросы.
Согласно поступившей информации, нынешний начальник Генштаба Турции Илькер Башбуг покидает свой пост в конце текущего месяца; его заменит Командующий сухопутными войсками генерал армии Ишик Кошанер, который будет находиться на этом посту 3 года. Командующим сухопутными войсками будет назначен генерал Хасан Игсыз, который через год уйдет в отставку. Командующий второй армией Турции – генерал армии Неждет Озель – после Кошанера займет пост начальника Генштаба в 2013 году.
Отмечается, что итоги заседания Высшего военного совета Турции будут обнародованы после того, как их 4 августа утвердит президент страны Абдулла Гюль.