Երկու հայ. թուրք հասարակությունը անակնկալի է եկել
Թուրքական մամուլը վերջին շրջանում հեղեղված է ամերիկահայերի` Թուրքիայի Կառավարության դեմ ներկայացված դատական հայցի մասին քննարկումներով: Թուրքական առաջատար թերթերը մասնավորապես շեշտադրում են այն հանգամանքը, որ սա առաջին հայցն է` ուղղված Թուրքիա պետությանը:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ-ի երկու հայազգի քաղաքացիներ դատական հայց են ներկայացրել Թուրքիայի կառավարության և երկու խոշոր թուրքական բանկերի` Կենտրոնական և Գյուղատնտեսական բանկերի դեմ: Ցեղասպանության զոհերի ժառանգները` որպես փոխհատուցում պահանջում են մի քանի միլիարդ դոլար` իրենց անշարժ գույքի և ունեցվածքի դիմաց, որոնք կորցրել են 20-րդ դարի սկզբին:
«Սաբահ» թերթը, օրինակ, գրում է, որ հայկական սփյուռքը, որ միշտ հանդես է եկել նյութական պահանջատիրությամբ, այժմ այդ ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր է կատարում: «Միլիյեթ»-ը այս դատական հայցը կապում է անցած տարի Կալիֆորնիայի դաշնային դատարանի վճռի հետ (ըստ այդ վճռի, դատարանը մերժեց 1915 թվականի դեպքերը` որպես Ցեղասպանություն որակելու հայցը,- Aysor) և ակնարկում են, թե այս հայցն էլ նույն ճակատագրին է արժանանալու:
«Զաման»-ի տեղեկացմամբ` թուրք փորձագետները դատական հայցը դիտարկում են քաղաքական տեսանկյունից` նշելով, որ անկախ նրանից, ամերիկահայերը կշահեն այն, թե` ոչ, այս ամենն արվում է Ցեղասպանության հարցն օրակարգում պահելու համար: Թերթը նաև գրում է, որ «ամերիկահայերի հայցը կարող է բացասաբար ազդել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների հաստատման գործընթացի վրա»:
Բացի այս` թուրքական ԶԼՄ-ներից պարզ է դառնում, որ դատական հայցը քննարկվում է նաև քաղաքական ֆորումների ժամանակ, որոնք արտահայտում են հասարակ քաղաքացիների անհանգստությունը ևս:
Այս առիթով թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը գտնում է, որ «Թուրքիայում բավականին վախեցացած են, և թուրք շատ մեկնաբաններ հուսադրում են թուրք հասարակությանը, թե` սա միայն քաղաքական ուղղվածություն ունի, իրավական ոչ մի հիմք չունի... Միացյալ Նահանգները Թուրքիային չեն կարող դատի տալ... եթե ԱՄՆ դատարանը որևէ բան որոշի, ապա այն չի կարող թուրքական բանկերի վրա իր ազդեցությունն ունենալ, և այլն»:
Ըստ Ա. Շաքարյանի դիտարկումների` թուրքերը պատրաստ  չէին և չեն ուսունասիրել այս հարցը. նրանց արձագանքից պարզ է դառնում, որ թուրքերը չեն էլ պատկերացնում, թե մի օր էլ Հայաստանը հատուցումը կարող է այս մեթոդով պահանջել, կամ ընդհանրապես` պահանջ ներկայացնել Թուրքիային:
«Այն կոնցեպցիան, թե թուրքերն ամենահզորն են, թուրքերը շատ խելացի են, թուրք դիվանագիտությունն ամեն ինչ հաշվարկում է 7-8 տարի առաջ, չի համապատասխանում իրականությանը. նրանք նոր են գիտակցում, նոր են ուսումնասիրում, և մինչև ուսումնասիրեն` առնվազն 6 ամիս կանցնի»,- նշեց թուրքագետն ու հավելեց, որ թուրքական կողմի արձագանքներն ավելի շատ պաշտպանողական են և ուղղված են թուրք հասարակությանը հանգստացնելուն:

Turkish society taken by surprise
Turkish press actively responded to the lawsuit of two Armenian-Americans against Turkey. Leading Turkish newspapers, specifically, stress that it is the first-ever lawsuit against the state of Turkey.
Specifically, Sabah reported that Armenian Diaspora that has always made material claims now takes concrete steps in that sphere. Milliyet hints that this lawsuit will befall the same fate as the lawsuit brought to California Federal Court (California Federal Court judgement dismissed the suit on classing the events of 1915 as genocide: Aysor).
According to Zaman, Turkish experts consider the lawsuit from political point of view mentioning that irrespective of the lawsuit outcome, all this is done to keep the issue of Genocide on the agenda. Zaman also mentioned that the “lawsuit of Armenian-Americans can have a negative impact on Armenian-Turkish normalization.”
Besides, Turkish media report that the lawsuit is also discussed at political forums, and common citizens also express concern over the issue.
Turkologist Artak Shakaryan considers that “Turkey is scared, many Turkish analysts assure Turkish society that the lawsuit is merely of political nature, is hasn’t a legal basis… The United States cannot bring case against Turkey… If the United States decides something, it can have no influence on Turkish banks, etc.”
According to Shakaryan, the Turks have not studied the issue, they do not imagine that one day Armenia can demand the compensation in this way or, in general, can make a demand to Turkey.
“The concept that the Turks are very strong, clever, Turkish diplomacy calculates things 7-8 years ahead is not true; they are just beginning to study, and it will take them at least 6 months to study the issue,” Turkologist said adding that Turkish side’s responses are rather protective, they aim at calming down society.