Շոգը թողել էր ամբողջ Վրաստանն առանց լույսի
Վրաստանի «Կոլխիդա-2» էլեկտրահաղորդման գծի վրա տեղի է ունեցել վթար, որի պատճառով գրեթե ամբողջ երկիրը հոսանքազրկվել է:  «Ռոսբալտը» հայտնում է, որ վթարը տեղի է ունեցել շոգի ազդեցության տակ տեղի ունեցած կարճ միացման պատճառով: Օդի ջերմաստիճանը Վրաստանի որոշ շրջաներում անցնում է 40 աստիճանը:
«Պատճառն այն է, որ շոգը վնասում է մալուխները, և, բնականաբար, կարճ միացում է տեղի ունենում»,-ասել է Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Խետագուրին:
Շարքից դուրս էր եկել նաև այլընտրանքային էլեկտրահաղորդման գիծը, ինչի պատճառով էլ անջատվել է երկրի ամբողջ էներգահամակարգը: Թբիլիսիի էլեկտրասնուցումն արդեն վերականգնվել է. հերթով էլեկտրականություն կստանան նաև շրջանները:

Аварию на ЛЭП, парализовавшую Грузию, «одолевают»
Авария на высоковольтной линии электропередачи «Колхида-2» на западе Грузии, которая парализовала накануне практически всю страну, приведя к отключению электроэнергии на всей территории республики, устраняется быстрыми темпами.
Как передает «Росбалт», энергетики довольно быстро справились с аварией. В Тбилиси электроэнергия уже подается, регионы подключаются к энергоснабжению поэтапно.
Напомним, в заявлении компании «Государственная электросистема Грузии» отмечалось, что аварию на ЛЭП спровоцировала высокая температура воздуха. Сильная жара вызвала короткое замыкание, ведь температура воздуха в некоторых регионах страны превышает 40 градусов.
«Причина в том, что жара повреждает кабели, и, соответственно, получается короткое замыкание», – уточнил министр энергетики Грузии Александр Хетагури.
Согласно данным Метеоцентра, всю первую половину августа в Грузии будет держаться высокая температура, около 40 градусов.