«Ինչու՞ է Հայաստան և ցորեն, և ալյուր ներկրվում»
Սպառողների ասոցիացիայի նախագահ Արմեն Պողոսյանն այսօր ասուլիսի ժամանակ իր մտահոգությունը հայտնեց ցորենի արտահանման դադարեցման մասին Ռուսաստանի կառավարության երեկվա որոշման վերաբերյալ: Բանախոսը նշեց, որ անհասկանալի է, թե ինչու՞ է Հայաստան և ցորեն, և ալյուր ներկրվում, այն դեպքում, երբ երկիրն ունի ցորենի վերամշակող ձեռնարկություններ:
Ա. Պողոսյանի գնահատմամբ` երկրում այսօր վարվում է «կարկատանային տնտեսական քաղաքականություն», որի պատճառով միջազգային շուկայում հացահատիկի գնի բարձրացումը խիստ բացասական կարող է լինել: Սպառողների ասոցիացիայի նախագահին մտահոգում է նաև այն, որ Հայաստանում թերզարգացած է մնում արդյունաբերությունը, թեև հայտարարվում է այս կամ այլ ոլորտում արձանագրված հաջողությունների մասին: Բանախոսը անդրադարձավ  շինարարության և ադամանդագործության բնագավառներին` արդյունքները չի կարելի դիտարկել որպես տնտեսության աճի հիմնական գործակից, քանի որ դրա հիմնական հիմքը մնում են արդյունաբերությունն ու գյուղատնտեսությունը:
«Եթե մի երկրում արտադրություն չի ստեղծվում, ապա չկա այն հակակշիռը, որ կդիմագրավի գնաճին»,-ասաց նա, նշելով, որ ՊԵԿ հրապարակած 30 խոշոր հարկատուների ցուցակում միայն երկուսն են արտադրության ոլորտում, մյուսները` ներկրող են կամ ծառայություններ մատուցող:

Почему Армения импортирует и зерно, и муку?
Председатель Союза потребителей Армении Армен Погосян на встрече с журналистами выразил обеспокоенность по поводу решения России о запрете на экспорт зерна. По его словам, непонятно, почему Армения импортирует и зерно, и муку в том случае, когда в республике есть перерабатывающие зерно предприятия.
Он отметил, что в стране не развивается промышленность, хотя говорится об удачах в той или иной сфере. По словам А.Погосяна, результаты строительной и ювелирной отрасли нельзя воспринимать в качестве основного фактора экономического развития, поскольку таковыми являются промышленность и сельское хозяйство.
«Если в стране нет промышленности, то нет и противовеса, который бы воспрепятствует росту цен», - сказал А.Погосян. Он также отметил, что в списке 30 крупнейших налогоплательщиков Армении лишь 2 компании задействованы в промышленной сфере, все остальные – импортеры.