Խոշոր ջրհեղեղ է եղել հնդկական հիմալայներում: Հեղեղվել են լեռնային սարահարթերը: Տարբեր գնահատականներով` մահացել է 90-ից 100 մարդ:
«ՆՏՎ-ռու-ն» տեղեկացնում է, որ Քաշմիրի լեռնային շրջանի 45 հզր քառակուսի կմ ընդհանուր տարածքը ենթարկվել է բնության այդ հզոր հարվածին: Բազմաթիվ քաղաքների ու գյուղերի վրա տոննաներով հեղուկ ցեխ է լցվել: Թեև այս պահին խոսվում է միայն 90 զոհվածների մասին, սակայն մոտ երկու հարյուր մարդ էլ ստացել է վնասվածքներ, ավելի քան 25 բնակիչ անհայտ կորած է համարվում: Երկրի պաշտպանության նախարարությանից տեղեկացնում են, որ այդ թվերը կարող են աճել: Որոշ բնակավայրերի հետ դեռևս կապ չկա։
Լեռնային սարահարթը, որը գտնվում է ծովի մակերևույթից 3.5 կմ բարձրության վրա, այժմ հնարավոր է հասնել միայն ուղղաթիռով: Երկրի վարչապետը նշել է, որ ստեղծվել է հատուկ հիմնադրամ`տուժածներին աջակցելու համար: Յուրաքանչյուրին կհատկացվի 2500 դոլար փոխհատուցում:
Ջրի հիմնական մասը լցվել է հարևան Պակիստանի վրա: Այնտեղ վերջին շաբաթների ընթացքում զոհվել է առնվազն 1500 մարդ: Ընդհանուր առմամբ ջրհեղեղի արդյունքում տուժել է ավելի քան տասը միլիոն բնակիչ: Իսլամաբադում հայտարարել են, որ սա վերջին 80 տարում ամենասարսափելի կլիմայական աղետն է:

Сильнейшее наводнение в индийских Гималаях: есть жертвы
Сильнейшее наводнение в индийских Гималаях: ливни затопили высокогорное плато и вызвали многочисленные сели. Как сообщает НТВ, в результате стихии погибли, по предварительным данным, от 90 до 100 человек, еще 200 пострадали, почти 3 десятка человек считаются пропавшими без вести.
Согласно поступившей информации, проливные дожди не были неожиданностью для индийского Кашмира, однако их потенциальную разрушительную силу местные власти недооценили и оказались абсолютно не готовы к тому, что произошло за минувшие сутки. Горный район общей площадью в 45 тысяч квадратных километров подвергся мощнейшему удару стихии.
Со склонов гор на многочисленные поселки и деревни обрушились тысячи тонн жидкой грязи. Селевой поток сметал со своего пути постройки, уничтожал дороги и переправы. В зоне наводнения оказался и один из крупнейших в регионе учебных центров подготовки военной полиции.
Весь север Индии мобилизован для помощи пострадавшему региону, включая даже солдат приграничных военных баз. Ведь речь идет о горном плато, которое располагается на высоте 3,5 километров над уровнем моря, и туда можно добраться только на вертолетах, так как дороги и переправы либо уничтожены, либо нуждаются в расчистке.
В Министерстве обороны заявляют: не исключено, что число жертв может возрасти. Связи с некоторыми населенными пунктами до сих пор нет.