Ներկայացվեց «Գրաբար-լեզու նախնայց» ֆիլմը
Այսօր «Ծիրանի» մշակութային, երիտասարդան հասարակական կազմակերպության նախագահ Նարեկ Աշուղաթոյանը լրագրողներին ներկայացրեց «Գրաբար-լեզու նախնյաց» վավերագրական ֆիլմը:
Բանախոսը նշեց, որ «Ծիրանի» հ/կ-ն կազմակերպում է գրաբարի դասընթացներ ցանկացողների համար և գրաբարի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծացնելու նպատակով են կազմակերպության անդամները նկարահանել այս ֆիլմ:
«20 րոպեում հակիրճ ներկայացվում է ինչ է գրաբարը, ինչու է գրաբարը կարևոր մեզ համար և ինչ ենք քարոզում»,- նշեց Նարեկ Աշուղաթոյանը:
Բանախոսը խոսքով, ֆիլմով քարոզվում է ոչ թե խոսել գրաբարով, վերադառնալ դեպի գրաբարը, այլ ճանաչել գրաբարը և մոտենալ դրան:
«Գրաբարը մեր ինքնության մի մասն է և մեր մշակութն է»,- ընդգծեց բանախոսը` հավելելով, որ մեր գրավոր ժառանգության մեծ մասը շարադրված է գրաբար, որի իմացությունը հնարավորություն է տալու մոտենալ այդ ժառանգությանը:

“Old Armenian – language of our ancestors” documentary
Chairman of “Tsirani” NGO Narek Ashughatoyan presented the documentary “Old Armenian – language of our ancestors” to reporters.
According to the speaker, “Tsirani” NGO organizes courses of Old Armenian (Grabar), and organization members made this documentary to raise interest in Old Armenian.
“The 20 minute documentary briefly represents Old Armenian, its significance for us,” Ashughatoyan said.
The film does not promote speaking Old Armenian, returning to it, but learning Old Armenian.
“Old Armenian is part of our identity, our culture,” speaker said adding that part of our written heritage is in Old Armenian, thus its knowledge enables us to study our heritage.