Պահանջ` ադրբեջանցի հակասեմիտին հեռացնել ОРТ-ից
Այսօր Հայաստանում հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյանը խոսեց հրեկան համայնքի կողմից ռուսաստանյան ОРТ հեռուստաալիքին ուղղված բաց նամակի մասին:
Ռ. Վարժապետյանը նշեց, որ բաց նամակի առիթը ռուսական 1-ին ալիքի` «Ինչ, որտեղ, երբ» խաղի մասնակից` ադրբեջանցի Ռովշան Ասկերովն է, ով իր բլոգում հակասեմական արտահայտություններ է թույլ տալիս, կոպիտ խոսքերով մերժում է Հոլոքոստը և Հայոց Ցեղասպանությունը:
«Ես հետևում եմ նրա արտահայտություններին ինտերնետում և շատ էի զայրացել, որ այդպիսի մարդը, գիտակը, մշտապես, լուրջ հակասեմական արտահայտություններ է թույլ տալիս»,- շեշտեց Հայաստանում հրեական համայնքի նախագահը:
Բանախոսը տեղեկացրեց, որ որոշել են հասարակության ուշադրությունը հրավիրել այդ խնդրի վրա և ОРТ-ի ղեկավար Կոնստատին Էрնստին ուղղված բաց նամակի մեջ նշված է, որ Ռովշան Ասկերովի մասնակցությունը «Ինչ, երբ, որտեղ» խաղին և «ընդհանրապես ОРТ հետուստաալիքում նրա ներկայության» նպատակահարմար չէ:

Jewish Community of Armenia accuses Askerov of anti-Semitism
Chairwoman of the Jewish Community of Armenia, Rimma Varjapetian, said at today’s press conference that Famous player of the “What? Where? When?” television game and Public Relations Director of Baku Magazine, Rovshan Askerov, has been posting anti-Semitic statements on his blog.
Rimma Varjapetian told media that an open letter of the Jewish Community of Armenia to leadership of Public Russian Television has been written. The letter contains citation on Askerov’s blog in which he denies Holocaust and the 1915 Genocide of Armenians, using offensive language.
“I am watching his statements that he makes via Internet and I was deeply shocked that a person of such kind and an intellectual can make such never-ending anti-Semitic statements,” said Mrs Varjapetian. She stressed that these facts make one think how Askerov can be a member of a “What? Where? When?” team and be aired on a central Russian television channel.
Jewish Community of Armenia wrote the open letter to Russian Public Television and its Director General Constantine Ernst questioning Askerov’s participation in the famous game of intellectuals and his presence on the first Russian TV channel.