«Der Spiegel»: Թուրքիան քիմիական զենք է կիրառել
Ինչպես հաղորդում է նյուսռու.կո.իլ-ը, վկայակոչելով «Der Spiegel» պարբերականին, գերմանական փորձագետները հաստատել են լուսանկարների իսկությունը, որոնք վկայում են, որ Քրդական աշխատավորական կուսակցության զինյալները սպանվել են քիմիական զենքի կիրառման հետևանքով: Գերմանական քաղաքական գործիչներն այժմ պահանջում են միջազգային փորձաքննություն` թուրքական բանակի կողմից քրդերի դեմ քիմիական զենք կիրառելու փաստի առնչությամբ:
Խոսքը վերաբերում է մի շարք լուսանկարների, որտեղ այրված մարմիններ են, որոնք դժվար է նույնիսկ որպես մարդկային դի ճանաչելը, գրում է «Der Spiegel»—ը: Իրավապաշտպանների գնահատմամբ, դա 2009 թվականի սեպտեմբերին թուրքական բանակի կողմից սպանված 8 քուրդ զինյալների դիակներն են:
Պարբերականը նաև ներկայացնում է Համբուրգի համալսարանի հիվանդանոցի փորձագետների հայտարարությունը, ովքեր նշում են, որ լուսանկարների վրա պատկերվածները, ամենայն հավանականությամբ, «զոհվել են քիմիական զենքի կիրառման հետևանքով»: Լուսանկարների իսկությունը հաստատել է փորձագետ Հանս Բաումանը:
Պաշտոնական Անկարան հրաժարվում է մեկնաբանություններից:
Աղբյուրը նշում է, որ քրդերի դեմ քիմիական զենքի կիրառման փաստը կարող է բավականին բարդացնել Թուրքիայի ընդգրկումը Եվրամիության կազմում և հարցականի տակ դնել այդ երկրի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ում:

«Der Spiegel»: Турция применила химическое оружие
Как сообщает newsru.co.il со ссылкой на немецкое издание Der Spiegel, германские эксперты подтвердили подлинность фотографий, свидетельствующих о том, что боевики "Курдской рабочей партии" были убиты с помощью химического оружия. Немецкие политики требуют проведения международного расследования факта применения турецкой армией химического оружия против курдов.
Речь идет о серии снимков, на которых показаны обожженные тела, которые даже сложно опознать как человеческие останки, пишет Der Spiegel. По оценке правозащитников, это – останки восьми боевиков КРП, убитых в сентябре 2009 года. Данные снимки были переданы курдами представителям немецкой делегации. В конце июля Der Spiegel опубликовал сообщение об этих снимках, а теперь было получено подтверждение эксперта Ханса Баумана о подлинности фотографий. Издание также приводит заявление экспертов из больницы Гамбургского университета о том, что курды, изображенные на снимках, весьма вероятно "погибли в результате применения химических веществ".
Ряд германских политиков требуют незамедлительного расследования факта применения турецкой армией химического оружия против курдских повстанцев. Официальная Анкара отказывается от каких-либо комментариев. Der Spiegel отмечает, что ранее все подобные обвинения турецкие власти именовали "курдской пропагандой".
Обвинения в применении неконвенциональных вооружений против курдов может заметно усложнить вступление Турции в Европейский Союз и поставить под вопрос членство этого государства в NATO, пишет источник.