BlackBerry լուծումները` Հայաստանում
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ` BlackBerry® լուծումները սմարթֆոնի, ծրագրային ապահովման և ծառայությունների համադրություն է, ինչը թույլ է տալիս անլար մուտք գործել էլեկտրոնային փոստ, սոցիալական և այլ կայքէջեր, կատարել զանգեր, ուղարկել հաղորդագրություններ, սմարթֆոնն օգտագործել որպես օրագիր, օգտվել մուլտիմեդիա, ինչպես նաև բիզնեսի և անհատական կարիքների համար նախատեսված բազմաթիվ ծրագրերից: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդները հնարավորություն ունեն վայելելու BlackBerry® սմարթֆոնների առավելությունները` արդյունավետ հաղորդակցվելու և անհրաժեշտ տեղեկություններ փոխանակելու նպատակով` անգամ փողոցում գտնվելիս:
«Անհատական և գործնական օգտագործման համար նախատեսված BlackBerry սմարթֆոններ առաջարկելով` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ձգտում է նրան, որ իր բաժանորդներին հասանելի դառնան տեխնոլոգիական նվաճումները: Բջջային ինտերնետի բարձրորակ ծառայությունների տրամադրումը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գերակայություններից է: Ընկերության` տվյալների փոխանակման վրա հիմնված ծառայությունների հանդեպ աճող պահանջարկը հաշվի առնելով` մենք մեր բաժանորդներին առաջարկում ենք ստանալ առավելագույնը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի` երկրում ամենամեծ ծածկույթով 3G ցանցից և «RIM» ընկերության սմարթֆոնների վերջին մոդելներից»,- նշեց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մենք ուրախ ենք, որ մասնակցում ենք Հայաստանում BlackBerry® լուծման գործարկմանը՚,-ասաց «EMS» ընկերության գործադիր տնօրեն Բաբար Խանը: «Հայաստանում BlackBerry սմարթֆոնների առաջարկը «EMS»-ի համար կարևոր քայլ է, քանի որ այն վկայում է BlackBerry®-ի ներկայացվածության աշխարհագրությունն ընդլայնելու և նոր շուկաներում BlackBerry® լուծումները ներդնելու մեր վճռականության մասին: BlackBerry® լուծման ներդրման, գործարկման, ինչպես նաև իրականացման փուլում աջակցելու գործում «EMS»-ի փորձառությունը հնարավորություն է տալիս ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ին տրամադրելու առավել որակյալ ծառայություններ` ապահովելով բաժանորդների գոհունակությունը և իր առջև դրված բիզնես նպատակների իրականացումը»,-ավելացրեց Բաբար Խանը:
«Մենք ուրախ ենք Հայաստանում BlackBerry® լուծումները ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժանորդերին ներկայացնելու գործում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «EMS» ընկերության հետ համագործակցությանը: BlackBerry սմարթֆոնները մեծ ժողովրդականություն են վայելում աշխարհում, հատկապես այն օգտագործողների շրջանում, ովքեր առաջադեմ հաղորդակցական և մուլտիմեդիա հնարավորություններով, ինչպես նաև սահուն, ոճային արտաքինով լիաֆունկցիոնալ բջջային հեռախոսների կարիք ունեն»,-հայտարարեց «RIM» ընկերության Հյուսիսային Եվրոպայում և Ռուսաստանում տնօրեն Փոլ Լուսիերը:
Նախնական փուլում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը բաժանորդներին կառաջարկի BlackBerry սմարթֆոնների BlackBerry® Bold™ 9700, BlackBerry® Bold™ 9000, BlackBerry® Storm 2™ 9520 մոդելները:
BlackBerry Bold 9700 սմարթֆոնը բիզնես պրոֆեսիոնալների և ակտիվ օգտագործողների համար նախատեսված կատարյալ միջոց է: Աշխատանքում այն արդյունավետ է, ֆունկցիոնալ և օժտված է հնարավորություններով, որոնք համատեղելի են 3G HSDPA ցանցերի հետ` ողջ աշխարհում, ունի նոր սերնդի` 624 ՄՀց պրոցեսոր, 256 ՄԲ ֆլեշ-հիշողություն, ներկառուցված GPS և Wi-Fi®, 3.2 ՄՊ լուսանկարչական և տեսախցիկ և բարձր լուծաչափով անգերազանցելի էկրան:
BlackBerry Storm2 «RIM» ընկերության սենսորային էկրանով սմարթֆոնների մրցանակի արժանացած մոդել է: Այն օժտված է մեծ և պայծառ էկրանով, որն օգտագործողներին հնարավորություն է ընձեռում լիարժեք վայելելու բջջային խաղերը, տեսանյութերի դիտումը, լուսանկարները, վեբ կայքերի այցելությունը և շատ ավելին: BlackBerry Storm2 սմարթֆոնը ներկայացնում է նոր սերնդի SurePress™ տեխնոլոգիան` հիմնված սենսորային էկրանին հպմանը արձագանքող համակարգի վրա:
BlackBerry Bold 9000 սմարթֆոնն օժտված է հեռախոսի առաջնակարգ հնարավորություններով` առաջարկելով էլեկտրոնային փոստի և հաղորդագրությունների փոխանակման շուկայում առկա լավագույն լուծումները, ներառելով նաև մուլտիմեդիա լայն հնարավորություններ և թույլ է տալիս հեշտությամբ օգտագործել բիզնեսի և անհատական կարիքների համար նախատեսված բազմաթիվ ծրագրեր: Այս մոդելը նաև համատեղելի է HSDPA բարձր արագություն ապահովող ցանցերի հետ` ողջ աշխարհում, ունի ներկառուցված GPS և Wi-Fi, ինչպես նաև` գունավոր` 480 x 320 չափի, 217 պիկսել` մեկ դյույմում, էկրան, 624 ՄՀց պրոցեսոր, թվային լուսանկարչական և տեսախցիկ և microSD/SDHC հիշողության քարտի բնիկ:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կորպորատիվ բաժանորդներին առաջարկում է BlackBerry® Enterprise Server ծառայությունը, իսկ ավելի փոքր ընկերություններին և անհատ բաժանորդներին` BlackBerry® Internet Service ծառայությունը:
BlackBerry Enterprise Server-ը նախատեսված է հատկապես այն կազմակերպությունների համար, որոնք ունեն էլեկտրոնային փոստի սեփական սերվեր: BlackBerry Enterprise Server-ը լիովին ինտեգրվում է IBM® Lotus® Domino®, Microsoft® Exchange և Novell® GroupWise® հետ: Այս ծառայության համար կիրառվում է կոդավորման և IT վերահսկման առաջադեմ համակարգ` ապահովելու անվտանգ, էլեկտրոնային փոստի և այլ կորպորատիվ տվյալների ՙpush՚ համակարգով գործող, անլար մուտքի հնարավորություն:
BlackBerry Internet Service-ը նախատեսված է ավելի փոքր ընկերությունների և անհատների համար: Այն թույլ է տալիս մուտք գործել մինչև 10 կորպորատիվ և անձնական էլեկտրոնային փոստարկղեր (այդ թվում` առավել մեծ ժողովրդականություն վայելող ISP էլեկտրոնային փոստի հասցեներ ինչպիսիք են Yahoo! Mail-ը և Google Mail-ը)` մեկ BlackBerry սարքից:

BlackBerry Solution in Armenia
VivaCell-MTS (K-Telecom CJSC), a subsidiary of Mobile TeleSystems OJSC (“MTS” – NYSE: MBT), Emitac Mobile Solutions (EMS) and Research In Motion (RIM) (NASDAQ: RIMM; TSX: RIM) today announced the launch of the BlackBerry® solution in Armenia.
The BlackBerry® solution brings together smartphones, software and services to allow easy wireless access to email, messaging, social networking, phone, calendar, web, multimedia and other business and lifestyle applications. VivaCell-MTS mobile subscribers will now be able to enjoy the freedom and productivity benefits of using BlackBerry® smartphones to stay connected to people and information while on the go.
“Launching BlackBerry smartphones in Armenia for both personal and enterprise use allows VivaCell-MTS subscribers to stay at the forefront of technology. High-speed quality mobile Internet experience is a priority for VivaCell-MTS, and with the growing popularity of data-intensive services, we’re enabling our customers to make the most of VivaCell-MTS’ 3G network with Research In Motion’s latest smartphones,” commented VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“We are very pleased to be part of the BlackBerry solution launch by VivaCell-MTS,” said Mr. Babar Khan, CEO of EMS. “The launch of BlackBerry smartphones in Armenia is an important step for EMS as it shows our commitment to the geographical expansion of the BlackBerry solution. EMS’s expertise of delivering, implementing and supporting the BlackBerry solution will help ensure that best of breed products and support services are delivered allowing VivaCell-MTS to achieve its ultimate business objectives as well as customer satisfaction,” he added.
Paul Lucier, Managing Director, Northern Europe and Russia, RIM also said, “We are pleased to work with VivaCell-MTS and EMS to introduce the BlackBerry solution to VivaCell-MTS customers in Armenia. BlackBerry smartphones are popular with users around the world who want full-featured mobile phones with advanced communications and multimedia capabilities and a choice of sleek, stylish designs.”
At launch, VivaCell-MTS will offer the BlackBerry® Bold™ 9700, BlackBerry® Bold™ 9000 and BlackBerry® Storm 2™ 9520 smartphones.
The BlackBerry Bold 9700 is a perfect tool for business professionals and power users. It offers top-of-the-line performance, functionality and features with support for 3G HSDPA networks around the world, a next-generation (624 MHz) processor, 256 MB Flash memory, built-in GPS and Wi-Fi®, a 3.2MP camera and a dazzling, high resolution display.
The BlackBerry Storm2 is RIM’s award-winning touch-screen smartphone. It features a large and brilliant display that provides users with an exceptional mobile experience that includes gaming, videos, photos, web browsing and more. The BlackBerry Storm2 also includes SurePress™ technology, which provides the user with tactile feedback when the touch-screen is pressed.
The BlackBerry Bold 9000 provides premium phone features together with the industry’s leading mobile email and messaging solution, as well as a rich set of multimedia capabilities and easy access to a broad range of additional mobile business and lifestyle applications. It also supports HSDPA high-speed networks around the world and comes with integrated GPS and Wi-Fi, as well as a brilliant half-VGA colour display (480 x 320 at 217 ppi), 624 MHz processor, digital camera and microSD/SDHC memory card slot.
VivaCell-MTS will offer BlackBerry® Enterprise Server for corporate customers and BlackBerry® Internet Service for smaller businesses and individual users.
BlackBerry Enterprise Server is designed for organisations that manage their own email servers. The BlackBerry Enterprise Server software tightly integrates with IBM® Lotus® Domino®, Microsoft® Exchange and Novell® GroupWise® and offers advanced security and IT policy controls to enable secure, push-based wireless access to email and other corporate data.
BlackBerry Internet Service is designed for smaller businesses and individuals. It allows customers to access up to 10 supported corporate and personal email accounts (including most popular ISP email accounts such as, Yahoo! Mail and Google Mail) from a BlackBerry smartphone.