Բուշերի ԱԷԿ-ը ԱՄՆ Պետդեպին չի անհանգստացնում
Բուշերի ատոմակայանը, որը կգործարկվի օգոստոսի 21-ին, միջուկային անվտանգությանը չի սպառնում, կարծում են ԱՄՆ Պետդեպարտամենտում: Ինչպես տեղեկացնում է բրիտանական «Բի-բի-սի» հեռուստառադիոընկերությունը, այս մասին հայտարարել է պետդեպի ներկայացուցիչ Մարկ Տոները:
Միևնույն ժամանակ, Տոներն ընդգծել է, որ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ, այնուամենայնիվ, հարցեր դեռ կան:
«Ռուսաստանի աջակցությունը Բուշերին ևս մեկ անգամ փաստում է, որ Իրանին պետք չեն ուրանի սեփական հարստացման կարողություններ, եթե մտադրությունները բացառապես խաղաղ են», - ասել է պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը:
Մ. Տոները նշել է նաև, որ Բուշերի հարցով Ռուսաստանի և Իրանի պայամանավորվածությունն համահունչ է արևմտյան կողմի ջանքերին` ուղղված Թեհրանին տրամադրվող միջուկային վառելիքի փոխարեն ուրանի հարստացման ծրագրի կասեցմանը:

США не видят угрозы от АЭС в иранском Бушере
Атомная электростанция в иранском Бушере, которую российские подрядчики планируют запустить 21 августа, не представляет опасности распространения ядерного оружия, заявил представитель американского госдепартамента, сообщает Интерфакс со ссылкой на британскую телерадиокорпорацию "Би-би-си".
Тем не менее, официальный представитель Госдепартамента США Марк Тонер подчеркнул, что вопросы относительно направленности ядерной программы Ирана по-прежнему остаются.
"Поддержка Россией Бушера лишний раз обозначает, что Ирану не нужны собственные мощности по обогащению, если его намерения являются исключительно мирными", - считают в Госдепартаменте.
М.Тонер отметил, что российско-иранская договоренность по Бушерской АЭС созвучна усилиям Запада, направленным на обеспечение Тегерана ядерным топливом в обмен на свертывание им программы по обогащению урана.