Լուկաշենկոն հերքում է, Կրեմլը` պնդում
Ալեքսանդր Լուկաշենոկոն ուրբաթ օրը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հայտարարությունը, թե Բելառուսի նախագահը պաշտոնապես խոսք է տվել ճանաչել Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը, սակայն մինչ այժմ որևէ քայլ չի կատարվել, չի համապատասխանում իրականությանը:
«Պաշտոնապեսը` երբ բոլորն են լսել… Եթե Ռուսաստանը կատարեր քայլեր ընդառաջ, միգուցե, իրավիճակն այլ կլիներ», - ասել է Բելառուսի նախագահը:
Լուկաշենկոյի հայտարարությանն ի պատասխան, ՌԴ նախագահի օգնական Սերգեյ Պրիխոդկոն հայտարարել է, որ Կրեմլը պատրաստ է հրապարակել Բելառուսի նախագահի խոսքերով ՀԱՊԿ նիստի սղագրությունը, որտեղ նա ասում է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը ճանաչելու պատրաստակամության մասին:
«Մենք կարող ենք հրապարակել նաև Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի այլ արտահայտությունները, որոնք հայտնի կդառնան ինչպես Բելառուսի, այնպես էլ միջազգային հանրությանը», - ասել է Պրիխոդկոն:

Alexander Lukashenko, commenting Russian President Dmitry Medvedev's statement that his Belorussian counterpart had solemnly promised to recognize independence of Abkhazia and South Osetia and hadn’t still done it, said that he “didn’t solemnly vow it anywhere and there is no one who heard that.”
“Solemnly – means when it is aloud … If Russia took steps forward, it would be probably a different situation,” said Belorussian President.
Meanwhile, assistant to the Russian President, Sergey Prixodko, when asked by reporters about Lukashenko’s statements, said that the Kremlin is ready to give to the world the transcript of the OSCE meeting which recorded Lukashenko as saying that he is ready to recognize independence of Abkhazia and South Osetia, RIA Novosti reported.
“With regard to the issue of Belorussia’s recognition of Republic of South Osetia and Republic of Abkhazia, then if you want, we can give to the world the part of transcript of the CSTO meeting that contains Belorussian President’s statements on the issue,” said Sergey Prixodko.
He also added: “We can make public other remarks by Lukashenko which will be interesting to both Belorussian and international public.”