Լուկաշենկոն հերքում է, Կրեմլը` պնդում
Ալեքսանդր Լուկաշենոկոն ուրբաթ օրը հայտարարել է, որ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հայտարարությունը, թե Բելառուսի նախագահը պաշտոնապես խոսք է տվել ճանաչել Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը, սակայն մինչ այժմ որևէ քայլ չի կատարվել, չի համապատասխանում իրականությանը:
«Պաշտոնապեսը` երբ բոլորն են լսել… Եթե Ռուսաստանը կատարեր քայլեր ընդառաջ, միգուցե, իրավիճակն այլ կլիներ», - ասել է Բելառուսի նախագահը:
Լուկաշենկոյի հայտարարությանն ի պատասխան, ՌԴ նախագահի օգնական Սերգեյ Պրիխոդկոն հայտարարել է, որ Կրեմլը պատրաստ է հրապարակել Բելառուսի նախագահի խոսքերով ՀԱՊԿ նիստի սղագրությունը, որտեղ նա ասում է Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը ճանաչելու պատրաստակամության մասին:
«Մենք կարող ենք հրապարակել նաև Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի այլ արտահայտությունները, որոնք հայտնի կդառնան ինչպես Բելառուսի, այնպես էլ միջազգային հանրությանը», - ասել է Պրիխոդկոն:

Лукашенко отказывается от своего заявления, Кремль настаивает
Александр Лукашенко в пятницу, комментируя заявление президента РФ Дмитрия Медведева о том, что президент Белоруссии торжественно обещал признать независимость Абхазии и Южной Осетии, но этого до сих пор не сделано, сказал, что он "торжественно нигде не обещал, об этом никто не слышал".
"Торжественно - это когда во всеуслышание... Если бы Россия сделала свои шаги навстречу, наверное, была бы другая ситуация", - сказал белорусский лидер.
Помощник президента РФ Сергей Приходько, комментируя по просьбе журналистов слова Лукашенко, заявил, что Кремль готов опубликовать стенограмму заседания ОДКБ с высказываниями президента Белоруссии Александра Лукашенко о готовности признать независимость Южной Осетии и Абхазии, сообщает РИА Новости.
"Что касается вопроса о признании Республикой Белоруссией Республики Южная Осетия и Республики Абхазия, то, если будет такое желание, мы можем предать гласности ту часть стенограммы заседания ОДКБ, в которой содержатся слова президента Белоруссии на эту тему. Мы можем опубликовать и другие высказывания Александра Лукашенко, которые будут небезынтересными как белорусской, так и международной общественности", - сказал помощник российского президента.