Երկվորյակ-աշտարակների տեղում մզկիթ կկառուցեն
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հավանություն է տվել Նյու-Յորքում` ահաբեկչության հետևանքով պայթեցված երկվորյակ-աշտարակների տեղում, մզկիթի և իսլամական կենտրոնի կառուցման գաղափարին: Այդ մասին, ըստ «ուսնովոստի»-ի, Օբաման հայտարարել է մահմեդական հավատքի ներկայացուցիչների հետ ընթրիքի ժամանակ:
Ահաբեկչության վայրում մզկիթի կառուցումը դժգոհության հզոր ալիք է բարձրացրել ամերիկացիների շրջանում, ում կարծիքով` սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության վայրում մահմեդական կենտրոնի կառուցումը պղծում է ահաբեկչության հետևանքով զոհվածների հիշատակը:
Հիշեցնենք, որ 2001 թվականին ահաբեկիչ-մահապարտների կողմից կառավարվող երկու ինքնաթիռ մխրճվեցին Համաշխարհային առևտրական կենտրոնի երկու երկնաքերների մեջ` փոշու հսկա ամպ դարձնելով դրանք: Փլատակների տակ զոհվեց շուրջ 3 հազար մարդ:

На месте взорванных «башен-близнецов» в Нью-Йорке построят мечеть
Об этом Барак Обама сообщил во время ужина с представителями мусульманской конфессии, сообщает rusnovosti.
В начале августа Нью-йоркская комиссия по сохранению достопримечательностей постановила, что здание, на месте которого планируется построить мечеть – это не памятник архитектуры, а потому может быть снесено.
Это решение встретило яростную реакцию среди противников строительства мечети, которые заявляют, что возведение мусульманского центра рядом с местом терактов 11 сентября – не что иное, как оскорбление памяти погибших.
Напомним, что в результате террористического акта в Нью-Йорке 11 сентября 2001 года обрушились северная и южная башни-небоскребы Всемирного торгового центра. Под руинами погибли почти 3 тысячи человек.