Ղրղզստանում 57 կուսակցություններ հայտ են ներկայացրել ԿԸՀ
Ղրղզստանում 57 քաղաքական կուսակցություններ հայտ են ներկայացրել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով` հոկտեմբերին տեղի ունենալիք խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու համար: Այս մասին Ռիա Նովստի գործակալությանն է հաղորդել ԿԸՀ մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
Օրենքի համաձայն` ընտրությունների օրը հրապարակելուց հետո կուսակցությունների ղեկավարները ընտրություններին մասնակցելու հայտ կարող են ներկայացնել 5 օրվա ընթացքում: Հիշեցնենք, որ Ղրղզստանի նախագահի` ընտրությունների օրվա մասին հրամանն ուժի մեջ է մտել օգոստոսի 11-ին: Այսպիսով` այսօր բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է կողմնորոշվեն` մասնակցելու՞ են ընտրություններին, թե` ոչ:

57 политических партий Киргизии подали заявления в ЦИК
Заявления об участии в предстоящих в октябре парламентских выборах подали в Центризбирком Киргизии 57 политических партий республики, сообщил агенству РИА Новости в понедельник представитель пресс-службы Центральной комиссии по выборам и проведению референдумов страны.
Согласно законодательству руководство политических организаций должно подать заявки об участии в выборах в течение пяти суток после объявления даты выборов. Указ президента Отунбаевой о назначении парламентских выборов вступил в законную силу 11 августа. Таким образом, до 16 августа все политические силы должны определить, будут ли участвовать в парламентской гонке.