DHT հոլդինգի թուրք ղեկավարությանը հեռացրել են Ադրբեջանից
Ինչպես տեղեկացնում է «pia.az» տեղեկատվական կայքը` Ադրբեջանում տեղեկություններ են տարածվել, որ երկար տարիներ այդ երկրում գործող և ամենամեծ կապիտալ ներդումներ կատարած ընկերություններից մեկի` թուրքական «DHT»-ի ղեկավարությունը հեռացել է Ադրբեջանից, քանի որ ընկերությունը խլել են թուրքերից և տվել ազգությամբ ադրբեջանցիների, նոր տերերն էլ փոխել են նրա թուրքական անվանումը:
«Pia.az»-ը գրում է, որ DHT հոլդինգը Ադրբեջանում գործում է 90- ականներից, այն Ադրբեջանում գործ սկսած թուրքական ընկերություններից առաջինն է: 1996 թ-ին ստեղծված «DHT Metal» ֆաբրիկայի հիմքի վրա «DHT»-ն հետագայում ստեղծել է «Azeryem», «Azertoxum», «Azeragro», «AST Inshaat-Socar-ASM» ձեռնարկություններից բաղկացած հոլդինգը, որն Ադրբեջանում մինչ այժմ 100 մլն դոլարից ավելի ներդրումներ է կատարել: «DHT Meta» ընկերությունը Կասպից ծովի հատակից հավաքում է մետաղի ջարդոնը և այն վերածում պատրաստի արտադրանքի: «Azeragro»-ն հեկտարներով ցորենի դաշտեր ունի Ադրբեջանի 6 շրջաններում: «Azeryem»-ը զբաղվում է անասունների համար կերերի է արտադրությամբ: «Azerinshaat»-ը զբաղված է Ադրբեջանում «SOCAR VP» հյուրատան, Բաքվի օլիմպիական մարզադաշտի, «The Star of Azerbaijan»ի նման մեծ շինարարական նախագծերի իրագործմամբ:
«Pia.az»-ն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը մինչ այժմ շատ սերտ կապեր է ունեցել հոլդինգի սեփականատեր Դաղըստան Թուրանլըի հետ: «Երևում է ընկերության ղեկավարության և իշխող թիմի միջև ինչ որ պատճառով դժգոհություն է առաջացել և, ինչի պատճառով էլ ընկերության ղեկավարությունը, ամբողջը թողնելով ադրբեջանցիներին, շտապ կերպով լքել է երկիրը», -նշում է «pia.az»-ը:

Turkish Holding seized in Azerbaijan
Pia.az agency reported that some sources say the Turkish DHT Holding which used to act in Azerbaijan for many years, and has made large investments in Azerbaijani economy, was seized and given to Azerbaijanis. New owners have already changed the Holding’s name, according to the reports.
The DHT Holding acted in Azerbaijan since 1990-s and was the first-ever Turkish company in Azerbaijan. Some companies, including Azeryem, Azertoxum, Azerargo и AST Inshaat-Socar-ASM were established on the basis of DHT Metal Company which started up in 1996. These companies operate in various spheres of economy, from construction works, farming, manufacturing and to collecting metal from the Caspian seabed and recycling,
Holding’s investments in economy of Azerbaijan are equal to more than $100 million.
According to reports, up to certain moment, Azerbaijan’s authorities were in good and friendly relations with holding’s owner Dakhystan Tournaly. It appears some problems to have been arisen between holding’s owner and the ruling regime that made the commercials hurry out of the country, leaving their property to Azerbaijanis, says the agency.