ՀՀ նախագահ. ԼՂ հարցում Հայաստանի դիրքորոշումն անփոփոխ է
«Հայաստանի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցում մնում է անփոփոխ: Խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով` առանց ուժի ու դրա սպառնալիքի կիրառման»,- այսօր Երևանում Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Դմիտրի Մեդվեդևի համատեղ ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ու հավելել, որ հակամարտության լուծումը պետք է հիմնվի միջազգային իրավունքի նորմերի ու միջազգային չափորոշիչների վրա:
Ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման գործում ունեցած միջնորդական ջանքերի համար Սերժ Սարգսյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել ռուս պաշտոնակցին:
«Ես երախտապարտ եմ Ռուսաստանին տարածաշրջանում ուժի հավասարակշռության ապահովման և ռազմական սպառնալիքների կանխման անհրաժեշտության գիտակցման, ինչպես նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման մեջ ունեցած ավանդի համար»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը` հիշեցնելով, որ Դմիտրի Մեդվեդևի անձնական ջանքերի շնորհիվ են կայացել եռակողմ ձևաչափով Հայաստանի, Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի նախագահների բազմաթիվ հանդիպումները:
Իր հերթին Դմիտրի Մեդվեդևը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի ունեցած ներդրումն ընդգծելու համար և պատրաստակամություն հայտնել` այսուհետ ևս շարունակել աջակցությունը կարգավորման գործընթացին:
«Մենք հետայսու էլ պատրաստ ենք շարունակել մեր միջնորդությունը` խնդրի քաղաքական լուծման, փոխադարձ ընդունելի կարգավորման ուղիների որոնման ուղղությամբ, ինչպես ԵԱՀԿ շրջանակներում, այնպես էլ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների երկկողմ հանդիպումների միջոցով»,- հայնտել է Դ. Մեդվեդևը:

С. Саргсян: Позиция Армении в вопросе Карабаха неизменна
Позиция Армении в вопросе Нагорного Карабаха неизменна, а конфликт должен быть решен исключительно мирным путем. Об этом сегодня на совместной пресс-конференции с президентом России Дмитрием Медведевым заявил глава армянского государства Серж Саргсян.
«Позиция Армении в вопросе Нагорного Карабаха остается неизменной. Проблема должна быть решена исключительно мирным путем без применения силы или угрозы ее применения», – отметил президент РА и добавил, что урегулирование конфликта должно быть основано на международных правовых нормах и стандартах.
С. Саргсян выразил также благодарность своему российскому коллеге за посреднические усилия в вопросе разрешения конфликта, напомнив личные старания Дмитрия Медведева, благодаря которым состоялось множество встреч президентов Армении, Азербайджана и России в трехстороннем формате.
Д. Медведев в свою очередь поблагодарил за подчеркивание вклада России в этот процесс и выразил готовность продолжить усилия по урегулированию карабахского конфликта и в дальнейшем.
«Мы готовы и впредь продолжить посредничество для поиска политического решения конфликта, поиска взаимно приемлемых путей как в рамках ОБСЕ, так и в ходе двусторонних встреч президентов Армении и Азербайджана», – подчеркнул глава российского государства.