Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունների ամսաթիվը ճշտված չէ
Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի ռազմական զորավարժությունների անցկացման ամսաթիվը դեռ ճշտված չէ: Այդ մասին, համաձայն «1նյուս.ազ»-ի Անկարայից հեռախոսազրույցում ասել է ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում Թուրքիայի պատվիրակության ղեկավար Վախիդ Էրդեմը:
Նա նշել է, որ Հայաստանի հետ Թուրքիայի սահմանի ժամանակավոր բացումը «կապված է մի շարք պայմանների հետ»:
«Առանց այդ պայմանների կատարման երկու երկրների միջև սահմանի բացումն անհնարին է», - ասել է նա և հավելել, որ «Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի ռազմական զորավարժանքների անցկացման ամսաթիվը առայժմ հայտնի չէ»:
Ավելի վաղ, տեղեկատվություն էր տարածվել, որ ՆԱՏՕ-ի ռազմական զորավարժանքների շրջանակում Թուրքիան պատրաստ է սեպտեմբերի 11-ից 17-ը բացել Հայաստանի հետ սահմանը: Սակայն Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմետ Դավութօզլուն հերքել էր այդ մասին լուրերը:
Համաձայն աղբյուրի, Վախիդ Էրդեմը նաև նշել է, որ եթե զորավարժությունների ամսաթիվը ճշտվի, Թուրքիան նույնիսկ ժամանակավորապես չի բացի Հայաստանի հետ սահմանը:

В.Эрдем: Дата военных учений НАТО в Армении еще не уточнена
Дата военных учений НАТО в Армении еще не уточнена, сказал руководитель делегации Турции в Парламентской ассамблее НАТО Вахид Эрдем.
Как сообщает «1ньюс.аз» со ссылкой на Тренд, Вахид Эрдем в телефонной беседе отметил, что «открытие турецко-армянской границы связано с рядом условий».
«Без этих условий невозможно открытие границы между двумя странами. Дата проведения военных учений НАТО в Армении не известна", - сказал Эрдем.
Ранее сообщалось, что Турция в рамках военных учений, проводимых с 11 по 17 сентября в Армении, не исключает частичного и временного открытия турецко-армянской границы, но руководитель турецкого МИД Ахмет Давудоглу опроверг эту информацию.
Согласно источнику, Эрдем также отметил, что даже если будет уточнена дата учений, Турция даже временно не откроет для этих учений границу с Арменией.