Ավստրալիայում սկսվել են խորհրդարանական ընտրությունները
Այսօր Ավստրալիայում սկսվեցին խորհրդարանական ընտրությունները: Կառավարության ղեկավարի պաշտոնի գլխավոր հավակնորդները ներկայիս վարչապետ Ջուլիա Գիլարդին է, ով ներկայացնում է Լեյբորիստական կուսակցությունը և ֆեդերալ ընդդիմության առաջնորդ Թոնի Աբոտտը, հաղորդում է Վեստին:
Հասարակական կարծիքի վերջին հարցումը խոսում է այն մասին, որ մրցակիցները ունեն հաղթանակի հավասար հնարավորություններ:
Ավստրալիայում արդեն 85 տարի է, ինչ գործում է պարտադիր քվեարկության համակարգը` 1922թ.-ին ֆեդերալ ընտրություններին ընտրողների չափազանց քիչ մասնակցությունից հետո: Այն ժամանակ երկրի բնակչության 40 տոկոսը հրաժարվել էր մասնակցել ընտրություններին: Այս տարի ընտրություններին մասնակցելու համար գրանցվել է ավելի քան 14 մլն մարդ:

Australia holds parliamentary elections
Australia is holding parliamentary elections today. The odds-on favourites are the current Prime Minister Julia Gillard of the Labour Party, and the leader of the federal opposition Tony Abbott of the Liberal Party, vesti.ru reported.
Analysts describe the elections as the most unpredictable in recent years. The gap between the two candidates is minimal.
Australia enforced a compulsory voting system 85 years ago following the voters’ disastrous absence from polling stations in the federal election of 1922.