Լեհաստանի նախագահը մտադիր չէ հետևել Սահակաշվիլու ցանկությանը
Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին հասկացնել է տվել, որ իր` նախագահի պաշտոնում ընտրվելը զրկում է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլուն նախկին գործընկերությունից: Ինչպես տեղեկանում ենք ՌԲԿ.ռու-ից, այս մասին հաղորդել է Վրաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը` հղոմ կատարելով Լեհաստանում հեղինակություն վայելող «Ռեչ Պոսպոլիտա» թերթին տված հարցազրույցին:
Այդ հարցազրույցում նախագահ Բ. Կոմորովսկին հայտնել է, որ Թբիլիսին չի կարող հույսը դնել Վարշավայի այնպիսի բարեկամության վրա, ինչպիսին էր նախկին նախագահ Լեխ Կաչինսկու ժամանակ:
«Ես չեմ մեկնի արտասահման միայն այն բանի համար, որ այդպես է ցանկանում Վրաստանի նախագահը»,- հայտարարել է Բ. Կոմորովսկին` ի նկատի ունենալով Վրաստան պաշտոնական այցելություն կատարելու մասին հրավերը:
Լեհաստանի նախագահը, անդրադառնալով Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախության հարցին նշել է. «Լեհաստանը, իհարկե, պետք է միանշանակ արտահայտվի հօգուտ բոլոր ժողովուրդների ինքնորոշման և անկախության իրավունքի»: Սակայն, միևնույն ժամանակ, Բ.Կոմորովսկին ասել է, որ իր երկիրը սատարում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանը:
Բացի այդ, Բ. Կոմորովսկին քննադատել է Աբխազիայում Ս-300 (S-300) համակարգի տեղակայումը, միայն այն պայմանով, որ վրացական կողմն էլ պետք է դադարեցնի մեծացնել այդ տարածաշրջանում ռազմական ներկայությունը:

Президент Польши не намерен следовать желаниям Саакашвили
Президент Польши Бронислав Коморовский дал понять, что с его избранием на пост главы государства президент Грузии Михаил Саакашвили лишился былого партнерства. Об этом, как сообщает РБК.ру, ссылаясь на интервью, опубликованное в авторитетной польской газете "Речь Посполита", сообщил Общественный канал Грузинского телевидения.
В этом интервью президент Б.Коморовский заявил, что Тбилиси не сможет рассчитывать на такую же благосклонность Варшавы, как это было при предыдущем президенте Польши Лехе Качиньском.
"Я не поеду за рубеж из-за того лишь, что так захотел президент Грузии", - сказал Б.Комаровский, имея в виду приглашение посетить Грузию с официальным визитом.
В этом же интервью, касаясь вопроса Абхазии и Южной Осетии, он подчеркнул: "Польша, конечно, должна однозначно высказаться за право всех народов на самоопределение и их независимость". Вместе с тем он уточнил, что его страна будет твердо придерживаться принципа территориальной целостности в отношении Грузии.
Б.Коморовский подверг критике размещение в Абхазии российского комплекса противовоздушной обороны С-300, но с оговоркой, что грузинская сторона также не должна наращивать военное присутствие в этом регионе.