Լեհաստանի նախագահը մտադիր չէ հետևել Սահակաշվիլու ցանկությանը
Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին հասկացնել է տվել, որ իր` նախագահի պաշտոնում ընտրվելը զրկում է Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Սահակաշվիլուն նախկին գործընկերությունից: Ինչպես տեղեկանում ենք ՌԲԿ.ռու-ից, այս մասին հաղորդել է Վրաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը` հղոմ կատարելով Լեհաստանում հեղինակություն վայելող «Ռեչ Պոսպոլիտա» թերթին տված հարցազրույցին:
Այդ հարցազրույցում նախագահ Բ. Կոմորովսկին հայտնել է, որ Թբիլիսին չի կարող հույսը դնել Վարշավայի այնպիսի բարեկամության վրա, ինչպիսին էր նախկին նախագահ Լեխ Կաչինսկու ժամանակ:
«Ես չեմ մեկնի արտասահման միայն այն բանի համար, որ այդպես է ցանկանում Վրաստանի նախագահը»,- հայտարարել է Բ. Կոմորովսկին` ի նկատի ունենալով Վրաստան պաշտոնական այցելություն կատարելու մասին հրավերը:
Լեհաստանի նախագահը, անդրադառնալով Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախության հարցին նշել է. «Լեհաստանը, իհարկե, պետք է միանշանակ արտահայտվի հօգուտ բոլոր ժողովուրդների ինքնորոշման և անկախության իրավունքի»: Սակայն, միևնույն ժամանակ, Բ.Կոմորովսկին ասել է, որ իր երկիրը սատարում է Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանը:
Բացի այդ, Բ. Կոմորովսկին քննադատել է Աբխազիայում Ս-300 (S-300) համակարգի տեղակայումը, միայն այն պայմանով, որ վրացական կողմն էլ պետք է դադարեցնի մեծացնել այդ տարածաշրջանում ռազմական ներկայությունը:

President of Poland Bronislaw Komorowski claimed that Tbilisi should no longer expect the benevolence of Warsaw it used to have under Kaczynski, RBK.ru reported citing the Georgia Public Television which cites Komorowski’s interview to Rzeczpospolita [Polish newspaper].
“I won’t go abroad only because the president of Georgia wants so,” Komorowski said.
He also made two mutually excluding statements on Abkhazia and South Ossetia issue. “Poland, surely, must unambiguously campaign for the right of all nations for self-determination and own independency,” the Polish leader said and added that his country would stick to the principle of territorial integrity of Georgia.
Komorowski also criticized the deployment of Russian S-300 system in Abkhazia, yet added Georgia also shouldn’t build up its military presence in the region.
“Every new armament, building of military objects in this place doesn’t benefit from the point of view of region’s stabilization. It also refers to both parties, to Georgians as well,” he noted.