«Օրհասական պահերին մենք կարող ենք լինել ուժեղ ու միասնական»
Այս օրերին Լիբանանում գտնվող Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը Այնճար գյուղում մասնակցել է Մուսա լեռան հերոսամարտի 95-ամյակին եւ Այնճարի հիմնադրման 70-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառումների բացման եւ փակման հանդիսավոր արարողություններին եւ հանդես եկել ելույթով: Ինչպես հայտնում են ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, իր խոսքում Արցախի նախագահը նշել է.
Քույրեր եւ եղբայրներ,
Անչափ ուրախ եմ, որ առիթ ունեմ այսօր հանդիպել ձեզ հետ եւ բոլորիդ փոխանցել արցախցիների ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները:
Անսահման ուրախ եմ նաեւ, որ Լիբանանի այս գողտրիկ անկյունում արթուն եմ տեսնում հայկական շունչն ու ոգին, լեզուն ու մշակույթը, հավատը եւ դարերի խորքից եկող մեր ավանդույթներն ու սովորությունները:
Ճակատագրի բերումով հայ ժողովուրդը սփռվել է աշխարհով մեկ: Եվ որտեղ էլ բնակություն է հաստատել նա` նախեւառաջ հիմնադրել է դպրոցներ, կառուցել եկեղեցիներ, միշտ վառ պահել հայրենի օջախի կրակը: Դա է մեր ժողովրդի հարատեւության գաղտնիքը եւ այն խորհուրդը, որը պետք է իր մեջ կրի յուրաքանչյուր հայ ու փոխանցի իր զավակներին: Եվ հենց դրա փայլուն վկայությունն է այս հեռավոր երկրում ծաղկող ու բարգավաճող հայկական գեղեցիկ Այնճարը, որը դարձել է ձեր երկրորդ հայրենիքը: Շնորհակալություն ձեզ` ձեր հայրենասիրության ու անկոտրում կամքի, ձեր անձնազոհության ու սխրանքի համար:
Մուսալեռցիների հերոսական օրինակն ու ազատատենչ ոգին 95 տարի շարունակ ոգեշնչել են սերունդներին եւ կոչել նոր խիզախումների:
Մեր պատմության փառապանծ էջերից մեկը հանդիսացող այդ հերոսամարտից տասնամյակներ անց հայ ժողովուրդը կրկին ոտքի ելավ` պաշտպանելու հայրենի հողը եւ այդ հողում ազատ ու անկախ ապրելու, սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու իր իրավունքը: Դա Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժումն էր, որը կրկին վերածնեց հայ ժողովրդի հաղթական ոգին եւ հավատը սեփական ուժերի հանդեպ: Աշխարհը մեկ անգամ եւս համոզվեց, որ օրհասական պահերին մենք կարող ենք լինել ուժեղ ու միասնական, կուռ ու անսասան, համախմբվել ու համատեղել մեր ջանքերը` հանուն համազգային գաղափարների ու նպատակների իրականացման:
Բարեկամներ, ես հպարտության խոր զգացում եմ ապրում` գտնվելով ձեզ հետ: Միաժամանակ ուզում եմ երախտագիտություն հայտնել Լիբանանի ժողովրդին ու իշխանություններին եւ բոլոր նրանց, ովքեր դժվար պահերին օգնության ձեռք են մեկնել մեր հայրենակիցներին: Այսօր դուք հանդիսանում եք ձեր երկրի արժանի քաղաքացիները եւ անձնվեր ու քրտնաջան աշխատանքով նպաստում եք նրա զարգացմանն ու բարգավաճմանը:
Ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ հիշարժան հոբելյանների առթիվ եւ մաղթում քաջառողջություն, երջանկություն ու ամենայն բարիք: Ինչքան հզոր լինի մեր Սփյուռքը, այնքան հզոր կլինի Հայրենիքը, ինչքան հզոր լինի Հայրենիքը` այնքան հուսալի եւ ապահով կլինի հայ ժողովրդի ապագան: Այս գործում իր ուրույն դերակատարությունն ունեք դուք` հերոս մուսալեռցիների շառավիղներդ: Վստահ եղեք, հայրենիքում միշտ հիշում են ձեզ, ուրախանում ձեր հաջողություններով ու ձեռքբերումներով, կիսում ձեր հոգսերն ու դժվարությունները: Միայն այսպես ձեռք ձեռքի մենք կարող ենք ամրապնդել Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը եւ հասնել նոր հաղթանակների:

“In a fatal hour we can be strong and united”
President of Artsakh Republic Bako Sahakyan being in Lebanon in these days attended the opening and closing ceremonies dedicated to the 95th anniversary of the heroic battle of Musa Dagh and 70th anniversary of Aynchar foundation, President’s press office reported. Below is the text of President’s welcoming speech:
Brothers and sisters,
I am very much happy of having an opportunity to meet you today and convey greetings and best wishes of Artsakh people.
I am very glad also to see in this picturesque corner of Lebanon а vivid Armenian soul and spirit, language and culture, faith, as well as habits and traditions coming from time immemorial.
The Armenian people spread all over the world by destiny. Wherever they settled, our people started from founding schools, building churches, always keeping the native hearth bright. This is the secret of our national longevity and the philosophy every Armenian should bear and pass to his children. The bright evidence of that is beautiful, prospering and flourishing in this distant country Armenian Aynchar that has become your second homeland. Thank you for your patriotism and inflexible will, your selflessness and heroic deeds.
The heroic lesson and freedom-loving soul of the Mousa Ler people has been inspiring generations calling to new deeds for 95 years.
Many decades from this heroic struggle, which is one of the glorious pages of our history, the Armenian people stood again to defend the Fatherland, the right to live freely on this land and master their fate independently. The Artsakh national liberation movement revived the victorious spirit and self-confidence of the Armenian people. The world became convinced once again that in a fatal hour we could be strong and united, solid and inflexible, unite and combine our efforts to realize national ideals and goals.
Friends, I have a deep feeling of pride being here with you. At the same time I would like to express gratitude to the people and authorities of Lebanon and to all those who lent a hand to our compatriots in difficult times. Today you are worthy citizens of your country and through selfless and painstaking work contribute to its development and prosperity.
I heartily congratulate you on the memorable anniversaries and wish robust health, happiness and all the best. The more powerful is our Diaspora, the more powerful is our Motherland, the more powerful is our Motherland, the more reliable and safe will be the future of the Armenian people. You, the off springs of the Musa Ler’s heroic people, have your particular role in this process. Be confident, we always remember you in the Motherland, rejoice at your successes and achievements, share with you your troubles and hardships. Only in this way, hand in hand we can strengthen the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity and achieve new victories.