«Ադրբեջանի իշխանամետ հեռուստաընկերությունները քրեականացված են»
Բաքվի պետական համալսարանի հեռուստատեսության և ռադիոժուռնալիստիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր, ճանաչված հեռուստալրագրող Գուլու Մահառամլին հայտարարել է, որ որոշ հեռուստաընկերությունների քրեականացված լինելը հնարավորություն չի տալիս խոսելու Ադրբեջանում առկա լուրջ խնդիրների մասին: «Այդ հարցում մեծ դեր է խաղում հեռուստատեսության ղեկավար կազմը: Իր տեղում չգտնվող, ստեղծագործական ունակությունից հեռու, կոլեկտիվի առաջ մեղավոր, կաշառակեր ղեկավարը չի կարող անկախ որոշում ընդունել: Հենց դրանց վախից այդ մարդիկ քննադատական տեսանյութեր չեն հեռարձակում»,- առանց կոնկրետ հեռուստատեսության անուն նշելու` ասել է նա:
Մեկնաբանելով Գ.Մահառամալիի խոսքը` «Ազադլըգը» համոզմունք է հայտնել, որ Բաքվի համալսարանի դասախոսը նկատի ունի իշխանամետ «AzTV», «Lider» և «Space» ալիքները, առաջին հերթին` պետական «AzTV» հեռուստատեսությունը: «Մեր ուսանողներից մեկը պատմել է, որ Թուրքիայում «AzTV»-ին հետևողները ծիծաղում են այդ հեռուստատեսության հաղորդումների վրա և համարում, որ այն նախնադարյան համայնական հասարակարգի հեռուստատեսություն է»,- ասել է դասախոսը: «Բացի այդ, հասարակությունը «Ազադլըգ»-ի միջոցով տեղյակ է «AzTV» ղեկավար Արիֆ Ալըշանովի կոռուպցիոն գործունեություններից»,- գրում է «Ազադլըգը»:
Համաձայնվելով Գ.Մահառամովի տեսակետին` թերթի հետ զրույցում փորձագետներն ասել են, որ ճանաչված հեռուստալրագրողն ավելի շատ նկատի ունի հենց պետական «AzTV» հեռուստատեսությունը: Նրանց կարծիքով, սոցիալական խնդիրներին ավելի շատ ուշադրություն պետք է դարձնի պետական հեռուստատեսությունը: «Բայց հենց «AzTV»-ն է, որ միանշանակ քննադատական սյուժեներ և հաղորդումներ չի հեռարձակում: Սոցիալական հարցերին երբեմն անդրադառնում են մասնավոր «ANS», «Xazar TV» և «ATV» հեռուստաալիքները»,-հայտնել է «Ազադլըգը»:

«Провластные телеканалы Азербайджана криминализированы»
Профессор факультета теле и радио журналистики Бакниского госуниверситета, известный тележурналист Гулу Магеррамли заявил, что криминализированность некоторых телеканалов в Азербайджане не дает возможности говорить о серьезных проблемах в стране. «Большую роль в этом деле играет руководство телеканала. Руководитель, который находится не на своем месте, далек от творческих способностей, виновен перед коллективом и является взяточником, не может принимать самостоятельных решений. Именно страх перед этими обстоятельствами не позволяет ему выпускать в эфир критичные сюжеты»,- заявил Магеррамов, избежав при этом упоминания конкретного телеканала.
Комментируя высказывание Магеррамова газета «Азадлыг» выразила уверенность, что преподаватель Бакинского университета имел ввиду провластные телеканалы «AzTV», «Lider» и «Space», и в первую очередь государственный телеканал «AzTV». «Один из наших студентов рассказывал, что в Турции смеются над передачами, транслируемыми по «AzTV» и считают, что у телеканала уровень первобытного общества»,- заявил преподаватель. «Кроме того, общество с помощью «Азадлыга» было проинформировано о коррупционной деятельности руководителя «AzTV» Арифа Алышанова»,- пишет газета «Азадлыг».
Эксперты, соглашаясь с высказыванием Г. Магеррамова, в беседе с газетой заявили, что известный журналист в большей степени говорил именно о государственном телеканале «AzTV». По их мнению, больше внимания социальным проблемам должна уделять именно гостелекомпания. «Однако «AzTV» однозначно не транслирует критичных сюжетов и телепередач. Иногда к социальным проблемам обращаются частные телеканалы «ANS», «Xazar TV» и «ATV»»,- пишет «Азадлыг».