ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովը` բարոյական հաղթանակ ՀՀ համար
Հայաստանում օգոստոսի 20-22-ին կայացած ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովի մասին խոսելիս` ՀԱՊԿ ինստիտուտի Հայաստանի ազգային բյուրոյի տնօրեն Նվեր Թորոսյանն ասաց, որ գագաթաժողովը Հայաստանի համար բարոյական հաղթանակ էր` ուղղված հարևան Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններին, և կարող է որոշակիորեն զսպաշապիկ հանդիսանալ Ադրբեջանի համար:
Նա նշեց, որ ՀԱՊԿ ոչ պաշտոնական գագաթաժողովում քննարկված հիմնական հարցերից մեկը վերաբերում էր Ղրղզստանում իշխանափոխության արդյունքում ստեղծված արտակարգ իրավիճակին. «ՀԱՊԿ կանոնադրությունը թույլ չէր տալիս կոնկրետ ՀԱԿՊ անդամ պետություններին ավելի օպերատիվ արձագանքել ստեղծված իրավիճակին, և խնդիր էր առաջացել` քննարկելու և կանոնադրության մեջ նոր փոփոխություններ մտցնելու»,- ասաց Ն. Թորոսյանը և հավելեց, որ այսուհետ նմանատիպ իրադրություններում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների կողմից օգնությունն ավելի օպերատիվ ու արդյունավետ կլինի:
Ն. Թորոսյանը նշեց նաև, որ գագաթաժողովին քննարկված հարցերից էր նաև 2010-ի դեկտեմբերին կայանալիք պաշտոնական գագաթաժողովի ժամանակ ՀԱՊԿ նախագահությունը Բելառուսին փոխանցելու հարցը:

”CSTO informal summit was a moral victory for Armenia”
For Armenia, CSTO informal summit was a moral victory over Azerbaijan’s bellicose statements, director of the CSTO Office in Armenia Nver Torosyan declared speaking about CSTO informal summit hosted by Armenia between August 20 and 22. The holding of the summit can restrain Azerbaijan, according to him.
In Torosyan’s words, the summit focused on the situation in Kyrgyzstan after the coup. The speaker said that henceforth, after amending CSTO regulations, organization’s response to its member countries in such situations will be more efficient.
The summit also addressed transfer of CSTO chairmanship to Belarus expected at CSTO official summit to be held in 2010 December, Torosyan said in his remarks.