Միացյալ Նահանգները կարող են պատժել Թուրքիային
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները զգուշացրել են Թուրքիային, որ Իրանի հետ առևտրական համագործակցության մեջ գտնվող թուրքական ընկերությունների հանդեպ կարող են պատժամիջոցներ կիրառվել: Այդ մասին, համաձայն «Վլաստի.նետ»-ի, գրում է «Cumhuriyet» թուրքական պարբերականը:
Ինչպես հաղորդում է աղբյուրը` հնարավոր պատժամիջոցների վերաբերյալ նախազգուշացումը փոխանցել է վերջերս Թուրքիա այցելաց ԱՄՆ պետդեպարտամենտի և ֆինանսների նախարարության պատվիրակությունը: Հատկապե խոսքը վերաբերում է թուրքական էներգետիկ ընկերություններին և բանկերին, որոնց իրանական միջուկային ծրագրին աջակցողների «սև ցուցակ» են ընդգրկել:
Նախազգուշացումն արվել է թուրք-իրանական առևտրային ցուցանիշների կտրուկ թռիչքից հետո: Քիչ դեր չի կատարել նաև Թուրքիայի կողմից ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը սատարելուց հրաժարվելը:
Միևնույն ժամանակ, ըստ թուրք նախարար Հայաթի Յազիչի, Իրանի հետ առևտրի ծավալները այս տարի կհասնեն 20 մլրդ դոլարի: Անցած տարի այդ թիվը կազմել է 5,5 մլրդ դոլար:

US officials say can impose sanctions on Turkey
US officials have held talks with Turkey over sanctions on Iran, and warned that Turkish companies that continue dealing and trading with Iran are at risk to meet economical sanctions, Turkish media reported.
The warning was made by the US Department of State and Ministry of Finance officials who traveled to Ankara, and came as Turkey said it would support Turkish companies making sales to Tehran despite unilateral US sanctions that restrict trade.
American officials said that the Turkish energy companies that support the Iranian nuclear project can be put on the blacklist first of all.
Turkish State Minister Hayati Yazici said that the turnover between Turkey and Iran will reach $20 billion this year, while it was $5,5 billion last year.