Միացյալ Նահանգները կարող են պատժել Թուրքիային
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները զգուշացրել են Թուրքիային, որ Իրանի հետ առևտրական համագործակցության մեջ գտնվող թուրքական ընկերությունների հանդեպ կարող են պատժամիջոցներ կիրառվել: Այդ մասին, համաձայն «Վլաստի.նետ»-ի, գրում է «Cumhuriyet» թուրքական պարբերականը:
Ինչպես հաղորդում է աղբյուրը` հնարավոր պատժամիջոցների վերաբերյալ նախազգուշացումը փոխանցել է վերջերս Թուրքիա այցելաց ԱՄՆ պետդեպարտամենտի և ֆինանսների նախարարության պատվիրակությունը: Հատկապե խոսքը վերաբերում է թուրքական էներգետիկ ընկերություններին և բանկերին, որոնց իրանական միջուկային ծրագրին աջակցողների «սև ցուցակ» են ընդգրկել:
Նախազգուշացումն արվել է թուրք-իրանական առևտրային ցուցանիշների կտրուկ թռիչքից հետո: Քիչ դեր չի կատարել նաև Թուրքիայի կողմից ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը սատարելուց հրաժարվելը:
Միևնույն ժամանակ, ըստ թուրք նախարար Հայաթի Յազիչի, Իրանի հետ առևտրի ծավալները այս տարի կհասնեն 20 մլրդ դոլարի: Անցած տարի այդ թիվը կազմել է 5,5 մլրդ դոլար:

США могут наказать Турцию санкциями
Американцы предупредили власти Турции о том, что против турецких компаний, продолжающих торговлю с Ираном, могут быть введены экономические санкции.
Об этом, согласно “Власти.нет”, сообщает турецкая газета Cumhuriyet. Предупреждение было предано недавно побывавшей в Анкаре делегацией чиновников Госдепартамента и министерства финансов США.
Источник сообщает, что особо были предупреждены турецкие энергетические компании и банки, которых пообещали поместить в «черный список» предприятий, поддерживающих иранский ядерный проект.
Предупреждение было сделано после резкого скачка в объемах ирано-турецкой торговли и отказа Турции поддержать санкции Совета Безопасности ООН против иранской ядерной программы.
По сообщению турецкого министра Хайати Язичи, объем торговли с Ираном в этом году достигнет 20 миллиардов долларов. В прошлом году объем торговли составил 5,5 миллиардов долларов.